Çöpü atıklardan ayırmayana para cezası

Çöpü atıklardan ayırmayana para cezası
Poex

İngiltere’de çöp kurallarını ihlal edenleri tespit etmek için kamera kayıtları kullanılıyor ve kurallara uymayanlar 60 sterline varan (Yaklaşık 265 Türk Lirası) para cezası riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Ülke genelinde belediyeler, geri dönüşümü doğru yapmayan, çöplerini doğru zamanda çıkarmayan, çöp kutularını fazla dolduran ve çöp kutularının kapaklarını açık bırakan evleri rapor etmeleri için çöpçülere talimat vermiş durumda.

Geri dönüşüm kutularında bebek bezi, hayvan pisliği, tahta, metal ve yemek artıkları gibi çöpler bulunduğunda, bazı belediyeler çöpçülerden bunun rapor edilmesini istiyor. Belediyeler hangi tür çöp ve atıkların hangi kutulara atılması gerektiğine dair bilgilendiriyor ve uyarıyor.

Belediyeler, geçen yıl yedi milyon kurallara uyulmayan vaka tespit etti. Bir önceki yılda ise bu rakam sadece 1.8 milyon düzeyindeydi. Yetkililer, geri dönüşümü arttırmak ve çöplerin toplanma sıklığını azaltmak için önlemler almaya çalışıyor, fakat iki haftada bir ve hatta bazen ayda bir toplanan çöpler çürümeye başlıyor.

Daily Mail gazetesinin ülke genelindeki 204 belediyeden topladığı verilere göre, ülkenin üçte dördünü kapsayan bölgelerde aileler çöplerinin toplanması için en az iki hafta beklemek durumunda kalıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ