Devlet yeniden petrokimyaya yatırım yapmalı

Devlet yeniden petrokimyaya yatırım yapmalı
Poex

Yerli üretimin sadece yüzde 15 paya sahip olduğu Türk petrokimya sektörü, hammaddede yüzde 85 oranında ithalata bağımlı olmanın sıkıntısını yaşıyor.

Emtia fiyatlarında yaşanan küresel artışlar, plastik başta olmak üzere petrokimyasalları hammadde olarak kullanan sektörlerin rekabetçi yapıdan uzaklaşmasına, ihracat pazarlarında fiyatlama yapmakta zorlanmalarına sebep oluyor.

Petrokimyasal ürünlerde Türkiye’nin en büyük hammadde tedarikçileri arasında yer alan Batı Polimer A.Ş’nin Genel Müdürü ve Plastik Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Üyesi Berat Güzelel; Türkiye’de devletin petrokimyaya yeniden yatırımcı olarak adım atması gerektiğini belirtti.

“Petkim özelleştirildi ama üretiminde dikkate değer artış olmadı.”

Devletin 1965’te kurduğu Petkim’in, 2008 yılında özelleştirilerek Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) çatısı altına girdiğini hatırlatan Güzelel, “SOCAR geçen 14 yılda ülkemiz için çok önemli ve başarılı yatırımları hayata geçirdi. STAR Rafinerisi başlı başına gurur kaynağımız oldu ve Petkim’in hammaddesi olan Nafta’da dışa bağımlılığını sıfır noktasına indirdi. Ancak bu süre içinde Petkim’in üretim kapasitesinde dikkate değer bir artış olmadı ve yerli üretimin payı yüzde 30’lardan yüzde 15’lere geriledi. Bu veriler ışığında devletimizin dünyadaki gelişmeleri ve sektörel trendleri doğru okuyarak ve ölçek ekonomisini gözeterek yeniden petrokimya sektörüne yatırımcı olarak girmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

“Rönesans ve Sasa’nın yatırımlarından büyük heyecan duyuyoruz.”

Petrokimya yatırımlarının tüm dünyada bilgi, teknoloji ve sermaye yoğun yatırımlar olduğunu vurgulayan Batı Polimer Genel Müdürü Berat Güzelel, bugün sektörü küresel anlamda sürükleyen şirketlerin pek çoğunun sahibi ya da hâkim ortaklarının da devletler olduğunu hatırlattı.

SASA ve Rönesans Grubu gibi şirketlerin devam eden Polipropilen ve PTA yatırımlarından büyük heyecan duyduklarını, bir an önce devreye alınmasını beklediklerini ifade eden Güzelel, bu ürünlerin dışında Türkiye’nin net ithalatçı olduğu onlarca ürün olduğuna işaret etti.

Özel sektörün mevcut ve planlanan yatırımlarını engellemeden ve onlara rakip olmadan devletin de petrokimyaya yatırım yapabileceğine dikkat çeken Berat Güzelel, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kim ne üretirse üretsin, başkasına rakip olamaz”

“Yerli otomobil projemiz TOGG’da nasıl devlet ve özel sektör el ele vererek muhteşem bir başarı hikâyesi yazdıysa, petrokimyada da benzer strateji uygulayabiliriz. Devlet, Petkim’in ve diğer şirketlerimizin ürettikleri ürünleri değil; ülkemizde üretilmeyen ya da büyük oranda ithalata bağımlılık yaşadığımız ürünleri üretebilir. Kamu otoritesi tüm paydaşları bir masa etrafında toplayarak bu planlamayı rahatlıkla yapabilir. Tüm yatırımları özel sektörden beklemek hakkaniyetle bağdaşmıyor. Devlet Petkim’i kurdu, büyüttü ve özelleştirdi. Yeniden ve tam entegrasyona dayalı bir petrokimya kompleksi rahatlıkla kurabilir. Dünyanın en büyük petrokimya şirketlerinin kamu yönetimi ağırlıklı ya da devletin ortaklığındaki şirketler olduğu unutulmamalı. İthalat bağımlılığımız çok yüksek oluşu, Türkiye’ye ürün satan şirketler tarafından acımasızca istismar ediliyor. Çünkü herkes biliyor ki, biz üretmek için o hammaddeyi ithal etmek durumundayız. Aksi halde dünyanın 7’inci Avrupa’nın 2’inci büyük üretim gücüne sahip plastik sektörümüzü çalıştıramayız. Keza Otomotivden tekstile, inşaattan tıbbi malzemelere, kimyadan boyaya kadar en temel ihracatçı sektörlerimiz bu ürünleri üretimlerinde kullanmak zorundalar. Bu nedenle petrokimyada kim hangi üretimi yaparsa yapsın, bir başkasına rakip olamaz.”

 

Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ