Dow’dan plastik kirliliğini önleyecek Circulate Capital girişimine destek

  Dow’dan plastik kirliliğini önleyecek Circulate Capital girişimine destek
   Poex

   Dow, doğada plastik atıkları önlemek ve çözüm üretmek için çalışan yeni küresel girişimler ve çözümlere daha fazla yatırım yapma ve geliştirme amacında olduğunu açıkladı.

   Endonezya’nın Bali şehrinde düzenlenen Bizim Okyanusumuz (Our Ocean) Konferansıyla bağlantılı olarak açıklanan girişimler arasında, Dow’ın diğer birçok önemli küresel markayla gerçekleştirdiği işbirliği bulunuyor. Dow bu kapsamda, denizlerdeki atıkların önlenmesi için çalışan şirketleri ve altyapı yatırımlarını desteklemek ve finanse etmek için oluşuturulan 100 milyon dolarlık Circulate Capital’ın fonunun kurucu yatırımcılarından birisi olacağını açıkladı. Dow ayrıca konferansta, Güneydoğu Asya ülkelerindeki atık toplama ve geri dönüşüm çözümlerini desteklemek amacıyla önümüzdeki iki yıl içerisinde Ocean Conservancy’e (Okyanus Koruma) toplamda 1 milyon dolarlık ek bir bağışta bulunmayı planladığını da duyurdu. Bu para, yerel sivil toplum örgütlerinin kapasitesini artıracak projelerde ve uygulanabilir çözümleri geliştirmek, genişletmek ve yaygınlaştırmak amacıyla yerel idarecilerle kurulacak ortaklıklarda kullanılacak.

   Dow CEO’su Jim Fitterling, “Dow, döngüsel ekonomi mantığını uygulayarak, bütün değer zinciriyle iş birliği yaparak, yenilikçi çözümler geliştirerek ve çalışanlarımız ile müşterilerimizin kararlılığı sayesinde, endüstrimizde öncü rol üstleniyor” dedi. “Plastik ürünler için gerçek döngüsel ekonomi çözümleri geliştirdiğimizi temin etmek için endüstri ortaklarımızla, marka sahipleriyle, yerel ve ulusal hükümetlerle, STK’larla ve tüketicilerle ortak çalışma fırsatlarını yaratmaya devam edeceğiz.”

   Circulate Capital

   Circulate Capital’in misyonu, atık yönetimi ve geri dönüşüm sektörlerindeki yatırımların, Güney ve Güneydoğu Asya’daki entegre geri dönüşüm ve atık yönetimi şirketlerini ve altyapısını geliştirmek için gereken kurumsal yatırım sermayesini çekebilecek seviyede canlılığa sahip olduklarını göstermektir. Bu bölgeler, bu problemi yönetmek için gereken son derece önemli atık altyapısından yoksun olduklarından, okyanuslardaki plastik kirliliğine yüksek oranda etki etmektedir. Circulate Capital’ın yatırım modeli, riski azaltmak ve kaynak geri kazanımı sektöründeki yatırımın cazip finansal getiriler sağlayabileceğini göstermek için, ayrıcalıklı fonları ve yardım fonlarını piyasa seviyesindeki yatırım sermayesi ile harmanlayan finansal yapılar aracılığıyla, kurumsal yatırım sermayesini harekete geçirmeyi amaçlamaktadır. Circulate Capital, dünyanın önde gelen ambalajlı tüketici ürünleri ve kimya şirketlerinden 100 milyon dolarlık bir birleşik fon elde etmeyi hedefliyor.

   Dow Ambalaj ve Özel Plastikler İş Kolu Başkanı Diego Donoso, “Bu girişim, Dow olarak kritik önemde gördüğümüz bu konuya çözüm üretme arzumuzu bizimle paylaşan ortaklarla birlikte çalışma kararlılığımızı yansıtmaktadır ve şirketimiz önemli bir iş birliğidir” dedi. “Circulate Capital’in çalışmaları atık yönetimi altyapısının eksikliğinden en çok etkilenen bölgelerde, yaşadıkları toplum için eyleme dönüştürülebilir ve yaygınlaştırabilir çözümler geliştirecek yerel birimleri güçlendirdiği için önem taşıyor. Atık sorununu çözmek için hem fikirleri hem çözümleri olan birçok insan var ve Dow, bu fikirlerin çözümlere dönüşmesi için sermaye desteğinde bulunmaktan gurur duyuyor” dedi.

   Ocean Conservancy

   Ocean Conservancy, okyanusları günümüzün en büyük küresel sorunlarından korumak için çalışıyor. Kuruluş, ortakları ile birlikte sağlıklı bir okyanus ve ona bağımlı olan doğal yaşam ve insan toplulukları için bilimsel bazlı çözümler üretiyor. Dow’ın Ocean Conservancy’e 1 milyon dolar tutarındaki son bağışı, iki kuruluş arasındaki 20 yılı aşkın bir süredir devam eden ilişkiye dayanıyor. Kuruluşun her yıl gerçekleştirdiği Uluslararası Kıyı Temizleme faaliyetinin ana sponsorlarından biri olan Dow, Ocean Conservancy ile birlikte, okyanuslardaki plastik kirliliğinin ana nedenlerini analiz etmek ve çözüm üretmek için 2012’de iş dünyası, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya geldiği Trash Free Seas Alliance®’ı (TFSA) (Çöplerden Arındırılmış Denizler Birliği) kurdu.

   Dow Plastik Ürünler Döngüsel Ekonomi Kurumsal Direktörü Mike Witt “Yeniden kullanımı destekleyen ve daha az kaynak kullanan yeni tip geri dönüşüm süreçlerine yönelik inovasyonları hızlandırdığımız bu dönemde, Dow’ın yaşam döngüsünü tamalamış plastikler için çözüm geliştirme taahhüdü için Ocean Conservancy gibi kuruluşlarla işbirliği yapması çok önemlidir” dedi. “İnsanların plastikten elde ettikleri faydaları korurken, aynı zamanda ürün elde etmek için gerekli olan plastik miktarını azaltmak ve plastiklerin geri dönüştürülebilirliğini geliştirmek, araştırma ve iş birliği yoluyla desteklediğimiz çözümün önemli parçalarıdır.”

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ