DuPont 2019 sonuçlarını açıkladı

  DuPont 2019 sonuçlarını açıkladı
   Poex

   DuPont, 2019 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. DuPont İcra Kurulu Başkanı Marc Doyle, “Yıllık performans sonuçlarımıza bakıldığında, kontrolümüz altındaki kaldıraçlara odaklanarak zorlu küresel makro koşulları dengeleyebildiğimiz anlaşılıyor” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir yandan inovasyonu ve yatırımı sürdürerek su ve 5G gibi önemli büyüme kaydedilen alanlardaki konumumuzu güçlendirmeye devam ederken fiyatlandırma ve maliyet alanında atılan adımlarla bu karşı rüzgârları hafiflettik.”

   Yıllık net satışlar 2018 yılına göre yüzde 5 gerileyerek toplam 21,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yüzde iki artan fiyatların otomotiv ve elektronik nihai pazarlarında makro koşullardan dolayı yüzde 4 düşük satış hacmiyle ziyadesiyle dengelenen net satışlar organik bazda yüzde 2 düşüş sergiledi.

   Devam eden operasyonlardan elde edilen proforma GAAP Gelirleri (zarar), geçen yılın aynı döneminde 237 milyon dolar iken bu yıl toplamda 522 milyon dolar olarak gerçekleşti. Proforma işletme FAVÖK(1) rakamları, ağırlıkla otomotiv ve elektronik pazarlarındaki zafiyete bağlı olarak, öz sermayeye ilişkin gelirlerin azalması ve güçlü fiyatlandırma disipliniyle maliyet tasarruflarının sürdürülmesi sayesinde kısmen dengelenen döviz kuru olumsuzlukları nedeniyle bir önceki yıla göre yüzde 4 düşüşle 5,6 milyar dolar oldu. 2019 yılının proforma işletme FAVÖK marjları bir önceki yıla göre 10 baz puan (bps) artış kaydederek düşen öz sermayeyle ilişkili gelirlerin tetiklediği 50 baz puanlık (bps) karşı rüzgârı ziyadesiyle dengeledi.

   Devam eden operasyonlardan elde edilen hisse başına proforma GAAP kazançları bir yıl önceki dönemde 0,23 dolar iken bu dönemde toplamda 0,74 dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu gerileme büyük ölçüde, geçmişte Dow ve Corteva’ya tahsis edilen düşük maliyetlerle dengelenen önemli kalemlerdeki artışlara(2), artan vergi oranlarına, döviz kurundaki olumsuz gelişmelere ve düşük segment sonuçlarına atfedilebilir. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleşen proformaya uyarlanmış hisse başına kazanç 4,07 dolar olarak gerçekleşirken öncelikle artan vergi oranları, döviz kurundaki olumsuz gelişmeler ve segment sonuçlarındaki düşüşe bağlı olarak proformaya uyarlanmış hisse başına kazançları(1) bu yıl yüzde 7 düşüşle 3,80 dolar oldu.

   2019 yılı dördüncü çeyrek sonuçları

   Çeyrek dönemdeki net satışlar, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 düşerek toplam 5,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Organik bazda, yüzde birlik fiyat artışı satış hacminde yüzde 3 düşüşle fazlasıyla dengelenerek net satışlar yüzde 2 azaldı. Organik satışlar, otomotiv pazarlarındaki zafiyetin sürmesi ve düşen naylon fiyatlarından etkilenen Ulaştırma & Endüstriyel iş kolları haricindeki tüm çekirdek segmentlerde ya süreğen devam etti ya da artışa geçti.

   Geçtiğimiz yılın aynı döneminde devam eden operasyonlardan elde edilen proforma GAAP Gelirleri 310 milyon dolar iken bu çeyrekte devam eden operasyonlardan elde edilen GAAP gelirleri toplam 191 milyon dolar olarak gerçekleşti. İşletme FAVÖK(1) geçen yılın proforma işletme FAVÖK rakamlarına göre yüzde 14 düşüşle 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu düşüş, düşen naylon fiyatlandırması ve öz sermayeyle ilişkili gelirlerin Hemlock Semiconductor ortak girişimi bünyesinde müşterilerle varılan uyuşmazlık çözümlerine bağlı olarak azalması nedeniyle ortaya çıktı. Bu karşı rüzgârlar, Ulaştırma & Endüstriyel iş kolu haricindeki segmentlerde daha yüksek fiyatlandırmaya gidilmesi ve maliyet tasarruflarıyla kısmen dengelendi.

   Geçen yılın aynı döneminde devam eden operasyonlardan elde edilen hisse başına proforma GAAP kazancı 0,39 dolar iken bu dönem devam eden operasyonlardan elde edilen hisse başına GAAP kazancı toplam 0,24 dolar olarak gerçekleşti. Düşüş, büyük ölçüde daha düşük segment sonuçlarına ve önemli kalemlerdeki düşüşle kısmen dengelenen daha yüksek vergi oranlarına (2) ve geçmişte Dow ve Corteva’ya tahsis edilen maliyetlerin ortadan kalkmış olmasına atfedilebilir. Bir yıl önceki çeyrek dönemde 1,43 dolar olarak gerçekleşen proformaya uyarlanmış hisse başına kazanca kıyasla uyarlanmış hisse başına kazanç (1) yüzde 34 düşüşle 0,95 dolar oldu. Düşüş öncelikle düşen segment sonuçları ve artan vergi oranına bağlı ortaya çıktı.

   DuPont Yönetim Kurulu Başkanı Ed Breen açıklamasında, “Beslenme ve biyo-bilimler iş kolumuzun IFF ile planlanan şirket birleşmesi, şirketimizin stratejik açıdan ileri taşımaktadır ve hissedarlarımız için değer yaratacaktır” diyerek şunları da sözlerine ekledi: “Hep birlikte gıda ve içecek, ev ve kişisel bakım ile sağlık ve iyi yaşam pazarlarına yönelik yüksek değerli içerikler ve çözümlerde bir dünya lideri yaratıyoruz. Bir yandan da çalışanlarımız ve müşterilerimiz için muazzam olanaklar ortaya çıkarıyoruz. Ayrıca, hızla büyüyen su alanında kısa süre önce duyurulan stratejik satın alımlarımızla portföyümüzü güçlendirmeye de devam ediyoruz.”

   Breen açıklamasında şunları da ifade etti: “Yönetim Kuruluyla yakın bir çalışma içinde, portföy ayarlamaları ve farklılaştırılan yatırımlarla hissedarlar için değer yaratma olanaklarını değerlendirerek DuPont’un değer yaratma fırsatının bu yönüne odaklanmaya devam ediyorum.”

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ