Ekonomi Bakanlığı PTA ithalatına soruşturma başlattı

  Ekonomi Bakanlığı PTA ithalatına soruşturma başlattı
   Poex

   Petkim, İspanya ve Belçika Krallıkları ile Kore’den yapılan tereftalik ithalatını Ekonomi Bakanlığı’na şikayet etti. Petkim’in, fiyatlarda damping yaptıkları iddiasıyla yaptığı başvuru üzerine Ekonomi Bakanlığı soruşturma başlattı.

   Plastik, tekstil, ambalaj sektörlerinin önemli hammaddelerinden olan tereftalik asit üretimini gerçekleştiren Petkim, İspanya Krallığı, Belçika Krallığı ve Kore’yi ithal fiyatlarında damping yaptıkları şikayetiyle Ekonomi Bakanlığı’na başvurdu. Yapılan inceleme sonucunda İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu, şu tespitlerde bulundu: “İncelenen dönemde hem bu ülkelerden yapılan ithalat artmış hem de toplam ithalat içindeki ve Türk pazarındaki payı artmış.  Petkim’in, üretim ve yurt içi satışlarını artırmış olmasına rağmen, üretimdeki artışı yaşanan fiyat baskısı nedeniyle iç piyasa satış fiyatlarına yansıtamamış, buna bağlı olarak da stok miktarları ve stok çevrim hızı gibi ekonomik göstergelerinde dalgalanmalar, satış fiyatlarında bozulmalar yaşanmıştır. Buna bağlı olarak da, başvuru konusu üründen kâr edememiş ve anılan dönemde yerli üretimin kârlılığı negatif seyretmiştir. Ayrıca, yaşanan fiyat baskısı ve kârlılıkta görülen olumsuz durum nedeniyle Petkim, kapasitesine rağmen üretimini istenilen seviyelere yükseltememiş ve kapasitesinin altında faaliyet göstermiştir. Bu üç ülkeden yapılan ithalatın Petkim’de zarara yol sebep olduğu değerlendirilmiştir.”

   Kurul, bu inceleme ve tespitin ardından Kore Cumhuriyeti, Belçika ve İspanya menşeli tereftalik asit ithalatına damping soruşturması açılmasına karar verdi. Soruşturma çerçevesinde bu ürün üreticilerine, ithalatçılarına ve bu ülkelerin Ankara’daki büyükelçiliklerine bildirimde bulunulacak. Taraflar, kendilerine gönderilen soru formunu posta süresi dahil, 37 gün içinde yanıtlayıp, bakanlığa iletecekler. İşbirliğine gelinmemesi halinde ise soruşturma kararı mevcut verilere göre yapılacak.

   Soruşturma sırasında bu üç ülkeden yapılacak tereftalik asit ithalatında geçici önlem alınabilecek. Kesin önlem ise geriye dönük de uygulanabilecek. Olası önlemler, ithalatı başlamış işlemler için de geçerli olacak.

   Türkiye ihtiyacı 500 bin ton

   Petkim saf tereftalik asit (PTA) fabrikasının kapasitesini 50 milyon dolar yatırımla 70 bin tondan 105 bin tona çıkarmıştı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, 2015 yılının Mayıs ayında gerçekleştirilen yeni yatırımın açılışında Türkiye’nin yıllık PTA ihtiyacının 500 bin ton olduğunu, 100 bin tonun Petkim tarafından karşılanmasıyla 400 bin tonluk ithalatın devam edeceğini belirtmişti.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ