Em: “Endüstriyel otomasyon, Sanayi 4.0’ın anahtarı olacak”

Em: “Endüstriyel otomasyon, Sanayi 4.0’ın anahtarı olacak”
Poex

2004 yılından bugüne PLC ve SCADA tabanlı endüstriyel otomasyon sistemleri konusunda hizmet veren İNDAS Endüstriyel Otomasyon, yeni ürün ve uygulamalarını 22-25 Şubat tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen Geleceğin Endüstri Teknolojileri Fuarı’nda (FIT 2018) tanıttı.

Bugüne kadar çimento, kimya, yem, otomotiv, arıtma gibi sektörlerde üretim yapan şirketler başta olmak üzere yurtiçinde ve yurt dışında çok sayıda sanayi kuruluşuna otomasyon sistemleri kuran İNDAS; üretim ve verimlilik parametrelerinde ciddi artışlar sağladı.

İNDAS Otomasyon Sistemleri Genel Müdürü Fatih Em, imalat sanayisinde faaliyet gösteren her şirketin Sanayi 4.0 sürecini dikkatle izlemesi gerektiğini vurgulayarak, bu devrimin bir tehdit olarak değil, değişimi başlatmak ve tamamlamak yolunda bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Fatih Em: “Bugünkü meslekler tarihe karışacak.”

Sanayi 4.0 ile birlikte gelecek yeni üretim yapılanmasında; esneklik, üretkenlik, hız ve kalitenin öne çıkacağına dikkat çeken Fatih Em, şu değerlendirmeyi yaptı: “Etkin bir üretim sistemi için; güvenlik, daha iyi çalışma koşulları, işbirliği ve inovasyon kapasitesi gerekecek. Emek yoğun sektörlerin hakimiyetinde olan ve katma değer sorunu yaşayan ülke ekonomileri, paradigmalarında köklü değişimler yaşamak zorunda kalacak. Öncelikle geri dönülemez bir yolun başında olduğumuzu kavramamız gerekiyor. Bugün ‘meslek’ ya da ‘iş’ olarak bilinen pek çok uğraş tarihe karışacak. Yani vasıflı, eğitimli olmanız dahi başlı başına işe yaramayacak. Şirketler bu farkındalığa sahip olurlarsa işleri hem kolay hem de fırsata dönüştürme şansları yüksek olacak. Sanayide ezberler her gün bozuluyor. Sanayi 4.0, onu doğru okuyanlar için tehdit değil fırsattır. Endüstriyel otomasyon ise bu sürecin anahtarı olacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ