Eroğlu: “Sektörümüze ek maliyetler getirecek uygulamalara karşıyız”

Eroğlu: “Sektörümüze ek maliyetler getirecek uygulamalara karşıyız”
Poex

27Plastik sanayicileri, İKMİB öncülüğünde kurulan Plastik Tanıtım Grubu’nun kapatılmasını istiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu; “İKMİB’in kendi görevi olan işler için, “Plastik Tanıtım Grubu” ile ihracatçılardan ikinci kez para kesmesi iyi niyetle açıklanamaz” dedi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB)’nin girişimleri ile 17 Mayıs 2016 günü kurulan Plastik Tanıtım Grubu plastik sektörü temsilcilerini memnun etmedi. İKMİB’in Plastik Tanıtım Grubu’nu sanayicilere duyurmamaya çalışarak bir oldu bitti ile kurduğunu belirten Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu; “İKMİB’in zaten kendi görevi olan işler için, “Plastik Tanıtım Grubu” adı altında ihracatçılardan ikinci kez para kesmesi gereksiz olup, iyi niyetle açıklanamaz” açıklamasında bulundu.

Plastiklerin birçok alt sektör grubu olduğunu, plastik kova, boru, tampon, pencere, şırınga, torba, priz gibi ürünlerden hangi birinin tanıtılacağını soran Eroğlu, plastiklerin global bir ürün olması sebebiyle Türk plastiği, Alman plastiği, Japon plastiği diye bir tanımlama yapılamayacağını belirtti. Eroğlu, Plastik Tanıtım Grubu’nun kurulmaması için İKMİB ile defaatle gerçekleştirilen görüşmelerden olumlu sonuç alınamadığını ifade ederek, “Konuyu Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’ye anlattık ve tanıtım grubunun kapatılması konusunda tam desteğini aldık.” açıklamasında bulundu.

Sektör temsilcilerinin talebi cevap buldu: Tanıtım Gruplarının kapatılması kolaylaştı

Tanıtım gruplarının kapatılma süreci PAGEV’in talebi ile gündeme geldi ve 20 Eylül 2016 günü Resmi Gazete’de yayınlanarak güncellenen tebliğ ile tanıtım gruplarının kapatılması kolaylaştı. Tebliğ değişikliği öncesi, tanıtım grubunun bağlı bulunduğu ihracatçı birliği yönetim kurulu kararı alınacak, daha sonra Genel Kurul kararı alınacak ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’nin görüşü ile Ekonomi Bakanlığa’na kapatılma talebi sunularak kapatılma işlemi gerçekleştirilecekti. Tebliğ değişikliği ile tanıtım gruplarının Bakanlık kararı ile kapatılabilmesinin önü açıldı.

Plastik sektörü ihracatçılarından tanıtım grubunun kuruluşundan bugüne geçen kısa sürede yapılan kesintilerin 1.500.000 TL’ye ulaştığını belirten PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “İKMİB, Plastik Tanıtım Grubu’nu kapatana kadar ve alın teriyle kazanılan paralardan yapılan kesintiler kuruşu kuruşuna plastikçilere iade edilene kadar çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Sektörel veya ürün bazında ortak pazar araştırması, markalaşma, Ar-Ge, tanıtım, pazarlama ve benzeri faaliyet ve çalışmaları yürüten tanıtım grupları faaliyetlerini Ekonomi Bakanlığı denetiminde Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yürütüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ