Ev eşyaları sektörü Avrupa’nın Fildişi’ndeki hakimiyetini kıracak

  Ev eşyaları sektörü Avrupa’nın Fildişi’ndeki hakimiyetini kıracak
   Poex

   Son dönemin yükselen pazarlarından Afrika ev ve mutfak sanayicilerinin de radarına girdi. Afrika’daki Avrupalı hakimiyetini kırmak istediklerini söyleyen Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Burak Önder, Sahra Altı Afrika’ya Fildişi üzerinden gireceklerini söyledi. Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile Fildişi’ne düzenledikleri sektörel heyetin önemli bağlantılar gerçekleştirdiğini belirten Önder, “Türk ürünlerine yaklaşım çok iyi. Biz burada fiyat ve kalite avantajımızla öne çıkacağız” dedi.

   Yaptıkları temaslar hakkında bilgi veren EVSİD Başkanı Burak Önder, “Yaptığımız temaslarda gördük ki Almanlar, Fransızlar ve İtalyanlar çok kaliteli ve çok pahalı ürünlerle bu pazarda yer almışlar. Aslında Afrika ile ilgili yanlış bir önyargı var. Afrika’nın ucuz ve çorak olduğu, açlık ve susuzluk yaşandığı düşünülür. Evet bir kısmı fakir ama bir kısmı da ciddi zengin ve buralarda önemli pazarlar var. Bunu göz önünde bulundurmak lazım.” dedi.

   Fildişi’nin hem Sahra Altı Afrika’nın hem de Batı Afrika’nın açılan kapısı olduğuna işaret eden Önder, ülkenin son 3 yılda arka arkaya yüzde 7’nin üzerinde büyüdüğünü, işsizliğin yüzde 2.6’ya düştüğünü, milli gelirin de 4 bin doların üzerine çıktığını anlattı.

   Türk ev eşyaları sektörü 34.4 milyon dolarlık ithalatın yüzde 3’ünü karşılıyor

   Fildişi’nin ev ve mutfak eşyalarında 34.4 milyon dolarlık bir ithalatı olduğunu ifade eden Önder, şöyle devam etti: “Bizim sektörümüzün toplam ihracatı sadece 1.1 milyon dolar. Çin 18.9 milyon dolarla ilk sırada. Arkasından 4.5 milyon dolarla Fransa geliyor. EVSİD olarak ana amacımız bu bölgeye olan ihracatımızı artırmak ve Batı Afrika ile çalışmak. Biz kalite ve fiyatla öne çıkacağız. Türk ürünlerine yaklaşım da çok iyi. En önemli avantajlarımızdan birisi Batı Afrika’daki ticaretin çoğunun Lübnan’ın elinde olması. Lübnanlılar Türkleri iyi biliyor, sempati besliyor ve seviyor. Batı Afrika’da işimiz biraz daha kolay.”

   Türkiye’nin Fildişi Sahili Büyükelçisi Yonca Gündüz Özçeri de, “Burada söz konusu olan sadece 26 milyonluk Fildişi pazarı değil. Aynı zamanda çevresinde para birliği içerisinde bulunduğu diğer ülkeler için de bir giriş yolu. İkincisi, burada sahra altının en büyük ikinci limanı olan Abigjan limanı var. Gayet düzenli bir çalışma sistematiği olan bir liman ve genişletme çalışmaları da devam ediyor. Çok kısa bir zaman içerisinde çalışma bitince ihracatçılarımız için önemli bir avantaj sağlayacak. Aynı zamanda burada birçok Avrupa ve Afrika ülkesine uçuşlar yapan uluslararası standartta bir havalimanı bulunuyor. Üçüncü önemli özelliği ise yaklaşık 10 yıldır ciddi istikrar göstermiş bir ülke. Hükümet, istikrar ve güven teminine yabancı yatırımların çekilmesi için özel bir ilgi gösteriyor. Dolayısıyla Fildişi ihracatçılarımız ve yatırımcılarımız için çok güvenli olabilecek ve tercih edilebilecek bir ülke.” dedi.

   EVSİD’in çok kaliteli ve güzel bir organizasyon gerçekleştirdiğine işaret eden Özçeri, “Bu sektör gerçekten hem Fildişi’nde hem de genel olarak Batı Afrika’da çok ihtiyaç duyulan, önemli bir pazar. Ürün skalası bakımından da bizim Türkiye’de katma değer üretebildiğimiz bir sektör. Buraya geldikleri ve bu girişimi yaptıkları için EVSİD Başkanına ve tüm katılımcılara özellikle teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ