Ev ve mutfak eşyaları sektörü ihracatta Sahra Altı Afrika’yı radarına aldı

  Ev ve mutfak eşyaları sektörü ihracatta Sahra Altı Afrika’yı radarına aldı
   Poex

   Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği’nin (EVSİD) düzenlediği ‘EVSİD Connect Afrika Ülkeleri Sanal Ticaret Etkinlikleri’ başladı. Açılış webinarında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Afrika kıtasına yönelik etkinliklerin ihracatta doğru bir strateji olduğunu vurgularken, EVSİD Başkanı Talha Özger Sahra Altı Afrika ülkelerine yönelik özel stratejiler geliştirmek istediklerini ve sektör olarak bu bölgedeki pazar paylarını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

   Geçen yılı 2,6 milyar dolar ihracatla kapatan ev ve mutfak eşyaları sektörü toplam ihracata katkı vermek adına geliştirdiği katma değeri yüksek projeleri sırasıyla hayata geçiriyor. Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) üyesi 29 firma, Afrika kıtasında yer alan 12 farklı ülkeden toplam 64 Afrikalı alıcı ile ‘EVSİD Connect’ sanal etkinliğinde ihracat için buluştu. Dört gün sürecek olan etkinlikte 400‘ün üzerinde iş görüşmesinin gerçeklemesi bekleniyor. Açılış webinarında konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracatın sürdürülebilir hale gelmesi için Evsid Connect gibi etkinliklerin sayısının artması gerektiğini söyledi.

   “İhracat için doğru bir strateji”

   TİM Başkanı Gülle, “Etkinliğin ihracatta büyük hedeflerimizin olduğu Afrika’ya yönelik gerçekleştirilmesi son derece doğru bir strateji. Afrika’nın genç nüfusu önemli bir avantaj. Bu coğrafya dünya nüfusunun yüzde 13’ünü oluşturuyor. Zengin bir enerji, altyapı ve alt kaynaklarına sahip. Kıta nüfusunun yüzde 60’ı ise 25 yaşının altında. Bunların yanında yakın zamanda imzalanan Afrika Kıtası Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması da ticaretteki sınırları kaldırması açısından önemli bir fırsat olarak gözüküyor. Türkiye’nin bu ülkelere hiç ihraç etmediği 102 farklı ürün tespit ettik. Afrika ülkeleri söz konusu 102 ürünü dünyadan 1 milyar 542 milyon dolarlık bir ithalat yaparak satın alıyor. Ülkemiz bu ürünlerde dünyaya 3 milyar dolarlık mal satarken bu bölgeye maalesef hiç satmıyor.” dedi.

   Yoğun Sipariş Dönemindeyiz

   Türkiye’nin küresel salgının etkilerinden dünyadaki gelişmiş pek çok ülkeye göre daha hızlı sıyrıldığına dikkat çeken İsmail Gülle şöyle devam etti: “Aşılar bu süreci hızlandırdı. Bu durum hem küresel ticarette hem de turizmde ciddi bir canlanmayı beraberinde getirecek. Türkiye’nin üretim gücü, kalitesi, teslim gücü gibi pek çok avantajı ön plana çıktı ve şu anda da pek çok sektörümüzde çok yoğun bir sipariş ile karşı karşıyayız. Hammaddede sıkıntılar olsa da azami düzeyde karşılık vermeye çalışıyoruz. Şu anda Türkiye’nin ihraç ürünlerine ciddi bir talep var. Devletimizin çıkarmış olduğu lojistik merkezi desteklerini sektörümüzün kullanmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Afrika’nın mevcut durumunu ve lokasyonunu kullanarak buralarda mutlaka kalıcı merkezler üretmeliyiz. Özellikle temel ihtiyaç maddeleri çerçevesindeki ürünlerin buralarda çok ciddi bir avantaj sağlayacağına inanıyorum. Buralarda bir sektör kümelenmesi yaparak lojistik merkezi kurmamız çok faydalı. Sektörü çok hızlı bir şekilde hedeflerine ulaştırır. Hem dağıtımda hem de orada pazarda olmak adına çok büyük bir avantaj. Devletin çok ciddi bir desteği mevcut. Bunu iyi okumak ve kullanmak lazım. Heyetler, fuarlar gidip gelinir ancak orada kalıcı ve merkezde olmak, ürünlerin yerinde satışı ve dağıtımı bize büyük bir avantaj sağlar.”

   Hedef Sahra Altı Afrika’ya İhracatı Artırmak

   EVSİD Başkanı Talha Özger ise ihracatçı sektörlerin Afrika’daki mevcut potansiyeli çok iyi değerlendirmesi gerektiğini ifade etti: “2015’ten bu yana 20 farklı ülkede 36 etkinlik gerçekleştirdik. Salgın sürecinden dolayı 2021 yılında da heyetlerimizi sanal ortama taşımayı başardık. İlkini Latin Amerika bölgesine, ikincisini ise Avrupa pazarına yönelik gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizde 28 ülkeden 81 alıcı firma ile 571 iş görüşmesine imza attık. Tek bir ülkeye değil bölgeyi kapsayacak etkinlikler düzenliyoruz. Afrika ev ve mutfak eşyaları sektöründe global ölçekte yüzde 3,5’lik paya sahip. Ancak bizim ihracatımızdaki payı yüzde 15,5 seviyelerinde. En büyük 3’üncü ihracat pazarımız. Bölgeye gerçekleştirdiğimiz toplam ihracatın yüzde 71’lik bölümünü ise Mısır, Fas, Cezayir ve Tunus’tan oluşan Kuzey Afrika ülkelerine gerçekleştiriyoruz. Afrika ülkeleri ev ve mutfak eşyaları ithalatı son 5 yılda yüzde 53 büyümesine rağmen özellikle Sahra Altı Afrika ülkelerindeki pazar payımız oldukça düşük. Buradaki hedefimiz sadece bir heyet organize etmek değil, bölge ile ilgili orta ve uzun vadeli projeler geliştirmek. EVSİD olarak çok uzaklara gitmek istiyoruz.”

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ