EVSİD’ten 1.yıla özel gala yemeği

  EVSİD’ten 1.yıla özel gala yemeği
   Poex

   2014 yılı Aralık ayında kurulan Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD), birinci yıl dönümünü İstanbul’da gerçekleştirdiği gala yemeği ile kutladı. Toplantıya dernek üyelerinin yanı sıra İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, İTO Meclis Başkanı Şekib Avgagiç, TİM Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Öztiryaki, İ. Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz ve İ. Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Rıdvan Mertöz de katıldı

   Bu derneği kurarken maddiyatın zekatı olduğu gibi yaşanmışlıkların da zekatı olduğundan hareket ettik diyen EVSİD Başkanı Burak Önder, “Niyetimiz halisti, halis niyet olunca bütün sıkıntılarımız geçti ve bir yıl boyunca sektörümüze hizmet ettik.” dedi. Bir EVSİD markası yaratmaya çalıştık ve bu markayı daha iyi konumlandırmaya çalışıyoruz diyen Önder, son bir yılda her 15 günde bir toplantılar yaptık, işimizden ailemizden feragat ederek sektörümüzü geliştirmeye yönelik çalışmalar ortaya koyduk. Sorunlarımızı dinleyen ve proje ve faaliyetlerimizde beraber çalıştığımız tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

   Dünyada Türk ev ve mutfak eşyaları ihracatı payının yüzde 1,9 olduğunu ifade eden EVSİD Başkanı, “Bizlerin bu oranı yüzde 4’e, 5’e çıkaracak potansiyeli mevcut. Yurtdışı iş gezilerinde hepimizin anlattığı şey şuydu; Türkiye’de çok güçlü bir sanayi ve rekabet var. Her yerde bunu anlatmaya çalıştık. Sizlerle de yaptığımız tüm aktivitelerde göstermiş olduğunuz katılım ve teveccühü için bizim en büyük motive kaynağımız oldu” dedi.

   İKMİB Başkanı Murat Akyüz gala yemeğinde yaptığı konuşmada ev ve mutfak eşyaları sektörünün hızlı bir büyüme geçirdiğine değinirken, “Özellikle tasarım ve markalaşma konusunda önemli noktaya ulaştık. Sektör, yurtdışı pazarlamada da ciddi bir tecrübeye sahip. Ev ve mutfak eşyaları sektöründeki 3 binin üzerindeki firmamızın toplam ihracatı 2014 yılında 3 milyar dolara ulaştı. Geride bıraktığımız yıl ihracat 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşti” dedi.

   İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ise davetlilere yaptığı konuşmada, “Sanki EVSİD’in birinci değil ellinci yaşını kutluyoruz gibi” dedi. Bahçıvan EVSİD’in farklı bir inovasyon ve bakış açısıyla kurulan örnek bir dernek olduğunu söyleyerek, “Zaten başarı günümüzde inovatif düşüncelerden geliyor. Aslında inovasyona sadece ürünü şekillendirmek olarak bakmamak gerekir. İnovatif bakış açısına yalnızca herhangi bir şirketi yönetirken veya böyle derneklerde faaliyet gösterirken ihtiyaç duymuyoruz, aslında hayatın her köşesinde bu bakış açısına ihtiyacımız var. Bu nedenlerle bu derneğin başarısını inovatif STK faaliyetlerine örnek olarak gösterebiliriz” şeklinde konuştu.

   Erdal Bahçıvan, hükümet programının ilk kez bu kadar güçlü ve en alt detaylara kadar ulaşmış bir şekilde ortaya konduğunu işaret etti ve söz konusu programın uygulamasını takip etmenin kendilerine düştüğünü söyledi. Ar-Ge teşviğini çok istediklerini ve Meclis gündeminde olan ilgili tasarının yakında yasalaşarak yürürlüğe gireceğini ifade eden İSO Başkanı Bahçıvan, şirket sahiplerinden bu paketi kimseye emanet etmeden kontrol altında tutmalarını istedi. Bahçıvan, “Şirket sahipleri olarak Türkiye’de konforumuzu çok bozacak, hayatımızı değiştirecek kararların uygulayıcısı olmak istemiyoruz. Bu nedenle bu önemli Ar-Ge teşvik yasasını her işverenin çok iyi okumasını ve bundan yararlanmasını istiyorum” dedi.

   2016 içerisinde hedeflenen faaliyetleri anlatmak üzere bir sunum gerçekleştiren EVSİD Başkanı Burak Önder, geçtiğimiz bir yıl boyunca gerçekleştirdikleri firma ziyaretlerini devam ettireceklerini ifade ederken, “Dernek bünyesinde farklı komiteler kurduk. Gençlik Komitesi bunlardan bir tanesi. Genç arkadaşlarımızın meslektaşlık duygusunu yaşamalarını sağlayacak çalışmalar ortaya koyuyoruz. Gençlik Komitemiz çalışmaları neticesinde “Bilen Konuşuyor” etkinliğini ortaya koyduk ve ilk olarak Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı’nı bu etkinlikte konuşmacı olarak ağırlayarak gençlere tecrübelerini anlatma imkanı sağladık. “Bilen Konuşuyor” etkinliği kapsamında bu yıl İSO Başkanımıza da ev sahipliği yapmış olacağız” dedi.

   Fransa’ya Türk ev ve mutfak ürünleri ihracatının çok düşük seviyelerde olduğuna dikkat çeken Önder, “Fransa’dan çok büyük bir perakendeci ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Fransız pazarının özelliklerini, neler yapmamız gerektiği konularında edindiğimiz bilgilerle Fransa’ya olan ihracatımızı da artırmayı amaçlıyoruz” dedi.

   İkili iş görüşmelerine büyük önem veren EVSİD’in İstanbul’da Haziran ayında gerçekleştireceği B2B etkinliği ile 2500 görüşmeye ev sahipliği yapacağı ifade edildi.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ