Farel, Alman Wirthwein’e satılıyor

  Farel, Alman Wirthwein’e satılıyor
   Poex

   Farplas Grubu şirketlerinden Farel Plastik, Alman Wirthwein’e satılıyor. Rekabet Kurumu’ndan da onayın çıkması ile birlikte hisse devir işlemleri tamamlanacak.

   Türkiye otomotiv yan sanayinin önemli gruplarından Farplas’a bağlı Farel Plastik, Çerkezköy’de 30 bin metrekarelik alanda dünyanın sayılı beyaz eşya üreticileri için üretim yapıyor. Hürriyet’te yer alan habere göre Farel Plastik ile Alman otomotiv, beyaz eşya ve inşaat plastikleri üreticisi Wirthwein arasında bir süreden beri görüşmeler sürdürüldü. Taraflar, hissenin yüzde 70’nin devri konusunda anlaşmaya vardı. Rekabet Kurumu’nun da onay vermesi ile hisse devir işlemlerine geçilecek.

   38 milyon euro ciro

   Almanya, İspanya, Brezilya’nın da aralarında olduğu 12 ülkeye ürünleri ihraç edilen Farel Plastik bünyesinde 350’yi aşkın kişi çalışıyor. Beyaz eşya sektörünün dünya devleri arasında sayılan BSH, Whirlpool ve Electrolux gibi firmalarına doğrudan üretim yapan Farel Plastik kendi alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri. Şirketin 2014 yılı sonu cirosu 38 milyon Euro (106 milyon TL) olarak kayıtlara geçti.

   Temeli 1960’ların sonunda Büyükkuşoğlu Ailesi tarafından atılan Farplas Şirketler Grubu’nun amiral gemisi konumundaki Farplas Oto Yedek Parçaları A.Ş. ise İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor. İSO’nun geçtiğimiz yıl açıkladığı listeye, Farplas, 237 milyon lira ciro ile 398. sıradan girmişti.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ