AD AREA
plastonline
TAKVİM

“Fikirden Yeniliğe” yarışmasının kazananı PET geri dönüşümü projesi ile ODTÜ’lü ğörenciler

“Fikirden Yeniliğe” yarışmasının kazananı PET geri dönüşümü projesi ile ODTÜ’lü ğörenciler
poex

Petrokimya sektörünün öncü firmalarından Sabic’in düzenlediği ve Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) desteklediği “Fikirden Yeniliğe” yarışması sona erdi. Bu yılki teması “Daha hafif ürünler ve sürdürülebilirlik” olan yarışma yoğun ilgi gördü. Katılımcıların sürdürülebilirlik prensiplerinden hareketle tasarımdan kullanıma sürdürülebilir yaşam döngüsü için cam, metal ve diğer malzemeleri termoplastik çözümlere dönüştürmesinin istendiği yarışmada birbirinden çarpıcı projeler vardı.

Yarışmada jüri üyesi olarak görev alan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, SABIC Türkiye Genel Müdürü Fahad Al-Harthi, Mustafa Demirci, Oğuz Özgen, Hülya Kiraz, Dr Fatih Ergüney ve Dr. Betül Türel Erbay gibi her biri alanında uzman isimler için hepsi birbirinden yeni ve çarpıcı fikirleri barındıran projeler arasından kazananları belirlemek kolay olmadı.

“Creation of a New Green Technology in Polymer Era”, isimli kimyasal geri dönüşüm konusunda projeleri ile yarışmada birinci olarak 4 bin 500 dolar değerinde hediye çeki ve SABIC yenilikçilik merkezlerinden birinde bir haftalık eğitim kazanan yarışmacılar Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) İsmail Baha Martı, Haşim Kuran, Adem Can Uşak oldu. Projeyle başka şekilde geri kazanımı mümkün olmayacak PET plastik atıklardan katma değeri yüksek yeni kimyasallar ve PET hammaddesi elde edilmesi amaçlanıyor.

3 bin dolar değerinde hediye çeki ve SABIC Türkiye ofisinde staj olan ikincilik ödülünü Kocaeli Üniversitesi’nden Abdulmounem Alchekh Wis “Biopolymers for packaging applications” isimli sürdürülebilir ve ekonomik biyoplastik projesi ile kazandı.

“ABS and Its’ Biocomposites in Soft Tissue Engineering” isimli yumuşak doku üretiminde kullanılan ABS matrisi projesiyle yarışmanın üçüncüsü olan ODTÜ Üniversitesi’nden Burcu Sarı ise bin 500 dolar değerinde hediye çekine sahip oldu.

SABIC Türkiye Genel Müdürü Fahad Al-Harthi, ödül töreninde yaptığı konuşmada SABIC olarak sürdürülebilirlik hedeflerine çok önem verdiklerini ve bu çerçeve de inovasyon ve çevreye duyarlı projesi olan gençleri desteklemekten memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

İyi bir fikrin her zaman gerçeğe dönüştürülebilir ve üretilebilir olduğunu belirten PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu yarışma ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan plastik sektörümüzün daha iyi bir noktaya gelmesi için yenilikçi fikirlere ihtiyacı var. Bugün dünyanın en büyük altıncı, Avrupa’nın en büyük ikinci plastik üreticisi konumunda olan sektörümüz asıl büyümesini yeni teknolojilerle uyumlu, değişen tüketici beklentilerini karşılayabilecek katma değeri yüksek ürünlerle gerçekleştirecek. PAGEV olarak kurulduğumuz günden bu yana sektörün sürdürülebilir büyümesini sağlamak ve yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesi ile ihraç fiyatlarını artırmak için bilim, teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerini destekliyoruz. Bu doğrultuda üyelerimiz arasında bulunan Sabic’in öncülüğünde hayata geçen “Fikirden Yeniliğe” yarışmasının çok anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Jüri üyesi olarak da görev yaptığım yarışmaya katılan gençlerimiz sektörümüzün geleceğinde önemli rol oynayacak. Sadece yarışmayı kazanan değil yarışmaya katılarak fikir üretme noktasında çaba gösteren tüm arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum. Sabic’e de gençlerimize böyle bir fırsat tanıdığı için teşekkür ediyorum.”

 

Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

Aksoy Plastik
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ