GDO’suz biyopolimerlerle yüzden fazla ülkeye ihracat

  GDO’suz biyopolimerlerle yüzden fazla ülkeye ihracat
   Poex

   Tarımsal sanayide 45 yıl, mısır nişastası üretiminde 35 yılı geride bırakan Sunar Şirketler Grubu’nun yüksek katma değerli üretim hedefiyle 7 yıl önce kurduğu Sunar NP, KOSGEB’in TEKNOYATIRIM Destek Programı ile kurduğu tesiste petrolden elde edilen plastiğe karşı nişastadan doğada kısa sürede bozunabilir polimerler üretiyor.

   Doğada 180 günde çözünüyor

   Petrol bazlı plastiklerin doğada çözünmesi uzun yıllar alıyor. Sunar NP’nin ürettiği kaynağı mısır bitkisi olan termoplastik nişasta ve biyopolimerler, 180 günde doğada toksik etki bırakmadan tamamıyla bozunabiliyor. Kompost gübre haline gelebilen termo plastik nişasta ve biyopolimerler; alışveriş poşetleri, çöp poşetleri, diğer tek kullanımlık ürün ambalaj poşetleri, tek kullanımlık mutfak eşyaları, oyuncak, kulak çöpü, hızlı tüketim ürünleri ambalajları ve malç film üretim sektörlerinde ürün performansından ödün vermeden kullanılıyor ve petrol bazlı ham madde kullanımının azaltılabilmesi için ikame oluşturuyor.

   100’den fazla ülkeye ihracat

   Sunar NP, 2014 yılında Sunar Grup Şirketleri bünyesinde kuruldu. Tarıma dayalı sanayi ve gıda sektöründe faaliyet gösteren Sunar Grup, yaklaşık yarım asırlık tecrübesi, 800 çalışanı ve geniş ürün gamı ile 5 kıtada 100’den fazla ülkeye kendi markasıyla ihracat yapıyor.

   Tamamen Türk sermayeli bir grup olan Sunar, yüzü aşkın ülkeye ihracat yapıyor ve bölgesel bir güç olmak amacıyla önemli adımlar atıyor. Bu bağlamda kurduğu güçlü teknolojik altyapı, modern üretim sistemleri ve kaliteli ürünleri ile çalışmalarını bir dünya şirketi olma doğrultusunda ‘yüksek kalite, istikrar ve hizmet’ anlayışıyla gerçekleştiriyor.

   GDO’suz biyobozunur hammadde

   2014 yılında kurulan Sunar NP, Sunar Grup’un bir üyesi olarak faaliyetlerine devam ediyor. Şirket, kapsamlı ve uzun Ar-Ge çalışmaları neticesinde geliştirmiş olduğu GDO’suz biyobozunur/kompost TPS (termoplastik nişasta) ve biyopolimerler üretiyor. Türkiye’nin ilk TUV sertifikalı biyobozunur kompaund ve hammadde üreticisi olarak Sunar NP, ürünlerinin hem Türkiye hem de yurt dışı pazarlardaki plastik ambalaj üreticilerine satışını gerçekleştiriyor. Şirket, GDO içermeyen TPS (termoplastik nişasta) biyopolimeri, ve bundan türeyen biyoplastik bileşenlerini üretiyor. Türkiye’nin ilk TPS üreticisi olan Sunar NP, ulusal ve küresel plastik endüstrisi için hammadde tedarik ediyor.

   KOSGEB Desteği ile Yatırım

   Türkiye’deki temellerini atmış olan Sunar NP, plastik endüstrisinin farklı alt sektörlerinde faaliyet gösteren müşterilerine özel çözümler sunuyor. Sunar, 2014 yılından beri Ar-Ge’ye yatırım yapıyor ve KOSGEB desteğiyle yaptığı yatırımıyla 2020’den itibaren piyasaya TUV tarafından Biyobozunurluk /Kompostlanabilirlik sertifikalı biyoplastik ham maddeleri üretiyor.

   Tüketici ve düzenleyici hükümet politikaları arasındaki artan farkındalık, biyoplastik pazarını büyütüyor. Sunar NP, EN 13432’ye göre tamamen kompost olabilen GDO içermeyen biyo bazlı ürünleri ile sektöre hizmet etmeye başladı.

   İşletme, iç ve dünya pazarlarındaki konumunu yenilikçi ürünler ve müşteri odaklı çözümler ile güçlendirmeyi hedefliyor. Temel ham madde olarak kullandığı modifiye edilmiş nişastayı ve diğer biyo-plastikleştiricileri Sunar Grup şirketlerinden Sunar Mısır’dan temin ederek rakiplerine göre önemli maliyet avantajı sağlıyor.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ