Geri dönüşüm sektörünün yılda yüzde 5,6 artışı bekleniyor

  Geri dönüşüm sektörünün yılda yüzde 5,6 artışı bekleniyor
   Poex

   Avrupa plastik geri dönüşüm sektörü, pandeminin getirdiği yavaşlamaya rağmen 2021’de 8 milyon ton üretimi aştı.

   Plastiklerin geri dönüşümü ve geri dönüştürülmüş ürünlerin kullanımına ilişkin yeni mevzuat ve hedefler, tüm plastik endüstrisinin çalışma şeklini değiştiriyor. Bu nedenle plastik geri dönüşüm endüstrisi, yatırımlar, satın almalar ve genişleme için tüm dünyada odak noktası haline geldi.

   İngiliz danışmanlık ve etkinlik şirketi AMI tarafından 2021’de 35,6 milyon ton olarak tahmin edilirken, yıllık bazda atık akışına giren emtia plastik hacmi son derece büyük olmasına rağmen, hammadde mevcudiyetinin hafife alınmaması gerektiğini açıklıyor. Bu atıkların çoğu şu anda geri dönüşüm için toplanmamakta veya tasnif aşamasında çöp sahasına gönderilmekte veya enerji tesisleri tarafından kullanılmaktadır.

   Plastik geri dönüşüm üretimi 2021’de 8,2 milyon tondu ve 2030’a kadar yılda yüzde 5,6 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Bu rakamı bir bağlama oturtmak için, atık sürecine giren 35,6 milyon ton plastikle birlikte gözden geçirilmelidir. Bu, Avrupa’nın tahmin edilenden çok daha düşük, yüzde 23,1’lik bir toplam plastik geri dönüşüm oranına ulaştığı anlamına geliyor.

   Koronavirüs pandemisi hem geri dönüşüm için toplanan atık hacmini hem de fabrikalar kapandıkça veya üretimi azalttıkça geri dönüşüm talebini aynı anda azalttı. Bununla birlikte, endüstri genel olarak normal üretim sürecine geri döndüğü için bugüne kadar uzun süreli bir etkisi gerçekleşmedi.

   AMI’nin 2. baskısını hazırladığı Mechanical Plastics Recycling 2022 raporu, plastik geri dönüşüm pazarını nicelleştiriyor, arz ve talep dengesini analiz ediyor ve ülkelere göre mevcut üretimin değerlendirmelerini içermekte. Rapor ayrıca hammadde tedarikine ve atık plastik değer zincirini de mercek altına alıyor. Raporda geri dönüşüm için son kullanım uygulamalarının ayrıntılı bir incelemesini bulmak da mümkün.

   Mechanical Plastics Recycling 2022 (Mekanik Plastik Geri Dönüşümü) – Avrupa Pazarı 2022 raporu, polimer üreticilerinden plastik mamul üreticilerine ve son kullanıcılara kadar plastik endüstrisi değer zincirinde yer alan herkesi ilgilendiriyor.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ