Gülsün: “Plastik poşet, kullan-at toplum düzeninin günah keçisi yapıldı”

  Gülsün: “Plastik poşet, kullan-at toplum düzeninin günah keçisi yapıldı”
   Poex

   Plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin düzenlemeyi bazı lobi çevrelerinin kendi algı oyunları için kullandığını belirten Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün: “36,5 milyar dolar cirosu olan ve 30’dan fazla sektörü besleyen bir sanayiye kötü çocuk muamelesi yaptıramayız” dedi.

   Kendi ağırlığından bin kat daha fazla ağırlık taşıyabilen, hafif, hijyenik ve su geçirmez olan plastik poşetlerin kullan-at toplumların sembolü haline getirildiğini ifade eden Selçuk Gülsün, bu nedenle kullanımının azaltılmasına yönelik Avrupa Birliği’nde de düzenlemelerin mevcut olduğunu ancak bizdeki son düzenlemenin AB’deki düzenlemeyle uyuşmadığını belirtti.

   “Plastik Poşetleri Geri Dönüştürebiliriz”

   Doğaya bırakmak yerine plastik poşetlerin geri dönüştürülmesi gerektiğini ifade eden PAGDER Başkanı Selçuk Gülsün; yönetimler, hijyenik olmayan file ve bez çantadan çok, atık yönetim ve geri dönüşüm sistemlerinin iyileştirilmesine hatta süpermarketler de poşetten kar elde edeceğine depozitolu sistemleri uygulamaya
   başlaması gerektiğini, her süpermarketin, AB’de uygulanabildiği gibi depozitolu poşet geri dönüşüm kutuları yerleştirmesi gerektiğini belirtti.

   Biyobozunurdan kimsenin haberi yok

   1980’lerden beri dünyada marketlerde kullanıma giren biyobozunur plastik poşetlerin var olduğunu söyleyen Gülsün, “Ancak böyle bir gerçek yokmuş gibi hareket ediliyor. Tabii ki arzu edilen plastik poşetlerin geri dönüştürülmesi ancak biyobozunur ürünlerin yasal düzenlemelerde aynı AB’de olduğu gibi ücretlendirilmemesi gerekir” dedi.

   Tüm sektörün kötü çocukmuş gibi muamele görmesi kabul edilemez

   Plastik işleyicilerinin 30’dan farklı sektörün verimlilik ve karbon ayak izi azaltma hedeflerine katkı sağladığını, otomotiv, medikal, ileri teknoloji içeren plastikler, yeni nesil inşaat malzemeleri, elektrik-elektronik, inovatif ambalaj gibi 30’dan farklı sektörün 21. yüzyılın malzemesinden istifade ettiğini belirten Gülsün, “Zira bu yüzyılda verimli, ekolojik ve hijyenik bir malzemeden yararlanmayan veya buna duyarsız kalan bir sektör ayakta kalamaz. Plastik borular olmasa sıhhi altyapınız çöker. Kablolama olmasa elektrik altyapınız ve internetiniz çöker. Plastik medikal malzemeler olmasa hijyen çöker. Bu çöküş örnekleri saymakla bitmez. Koskoca sektörü algı oyunları ile karalamaya çalışmak yenilir yutulur bir iş değil” açıklamasında bulundu.

   Kamuoyunun bu tür gündeme itibar etmemesini ve gerçekleri göz önünde bulundurmasını arzu ettiğini belirten Gülsün sözlerini şöyle sürdürdü; “Son poşet düzenlemesinde kanun değişikliği yapıldıktan sonra birçok kere tekrar düzenlemeler yapıldı. Neden? Zira öngörülemeyen, cevabı bilinmeyen konular açıkta bırakılmıştı. Bugün de hali hazırda açıklıklar var. Mesela Avrupa Birliği’nde 15-50 mikron arası plastik poşetler için ücret zorunluyken Türkiye’deki mevzuatta bu neden dikkate alınmıyor, anlaşılır gibi değil. Yine AB’deki yasal düzenleme 200 metrekarenin üzerindeki satış noktalarını kapsıyor. Bizim düzenlemede bu husus dikkate alınmadı. Yani mahalle esnafından alınacak poşet için de ücret ödenecek. Bu halde mağazada alışveriş yaparken kullandığımız poşetten de devlet gelir elde etmek istiyor o zaman diye düşünüyoruz. Bu kez söz konusu düzenleme çevre hassasiyeti ile mi yoksa gelirlerin arttırılması hassasiyeti ile mi yapıldı soru işaretleri oluşuyor. Diğer taraftan toplanacak fonun nasıl değerlendirileceğine, atık yönetim sisteminde ya da geri dönüşüm sistemimizde hangi projelerin devreye alınacağına dair en küçük bilgi yok. İşsiz kalan insanlar, işlemeyen boş kalan makineler ne olacak, bu projelerden söz eden olmadı. Bu sektörde imalat yapan işletmelere nasıl bir geçiş projesi planlandı bu konuda da bilgi yok. Dolayısıyla, sağduyulu hareket etmekte fayda görüyoruz. Bir düzenleme yapılırken, kervan yolda dizilir anlayışı ile hareket etmek ülkeye fayda değil zarar getiriyor.”

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ