İhracat gelirleri petrol fiyatlarına paralel düşüş trendinde

İhracat gelirleri petrol fiyatlarına paralel düşüş trendinde
Poex

Petrol fiyatlarında düşüş kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatını olumsuz etkiledi. İhracat yılın ilk ayında miktar bazında yüzde 20 oranında artış gösterse de, gelir bazında yüzde 14 oranında düştü.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre Ocak ayında kimya sektörü ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14’lük azalmayla 1 milyar 199 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektör otomotiv ile hazır giyim ve konfeksiyonunun ardından üçüncü sırada yer aldı. Kimya ihracatı miktar bazında değerlendirildiğinde ise geçen yılın aynı ayında 1,1 milyon tona karşılık bu yıl 1,4 milyon tonluk ihracat yapıldığı görüldü.

İhracatın lokomotifi olan kimyanın, yıla düşüşle başlamasında komşu ülke sorunlarının yanı sıra euro-dolar paritesinden kaynaklanan AB pazarındaki kayıplar etkili oldu. Ocak ayında en fazla ihracat Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapıldı. Ülkeye olan ihracat yüzde 18’lik artışla 93 milyon dolara ulaştı. En çok ihracat yapılan diğer ülkeler ise Irak, Mısır, Almanya, İspanya, İran, İtalya, Azerbaycan-Nahcivan, Malta ve Yunanistan olarak sıralandı. Ülkelere olan ihracatta düşüşler dikkat çekerken, Azerbaycan-Nahcivan’a olan ihracat yüzde 11 artışla 41 milyon dolar, İspanya’ya olan ihracat ise yüzde 45 artarak 48 milyon dolara yükseldi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kimya sektörünün, 2015 yılına düşüşle başladığını, sektörün ihracat pazarlarındaki daralmalar, euro-dolar paritesi ve düşen petrol fiyatları nedeniyle bu düşüşü yaşadığını belirtti. Plastik, kauçuk, kozmetik gibi kimya ihracatında önemli yerlere sahip olan sektörlerin ihracatında kayıplar yaşandığını belirten Akyüz, yurtdışı pazarları genişletmeye devam edeceklerini, önümüzdeki aylarda toparlanmanın etkilerinin görülebileceğini ifade etti.

Akyüz, yaşanan tüm olumsuzluklara ve ihracat kaybına rağmen kimya sektörünün yılın ilk ayında miktar bazında yüzde 20 artış gösterdiğini de vurguladı. Plastik ve mamulleri sektörü yılın ilk ayında gelir bazında yüzde 11,53 oranında kayıp yaşadı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ