İhracatçılar geri dönüşümle katma değer yaratacak

  İhracatçılar geri dönüşümle katma değer yaratacak
   Poex

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından düzenlenen Plastikte Geri Dönüşüm ve Döngüsel Ekonomi Çalıştayı, 18-19 Şubat 2022 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.

   İKMİB’in kimyanın alt sektörlerine yönelik sorunları, çözüm önerilerini ve beklentileri A’dan Z’ye ele aldığı sektör çalıştayları devam ediyor. Geçtiğimiz Kasım ayında düzenlenen Plastik Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı’ndan elde edilen rapor ve sektör temsilcilerinin talepleri doğrultusunda gerçekleştirilen “Plastikte Geri Dönüşüm ve Döngüsel Ekonomi Çalıştayı” ile plastik sektörünün sürdürülebilirliğin sağlanması ve ihracattaki payını yeni regülasyonlara göre artırması mercek altına alındı.

   İKMİB ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen “Plastikte Geri Dönüşüm ve Döngüsel Ekonomi Çalıştayı”, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkanı Ömer Karadeniz, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Başkanı Selçuk Gülsün, EGE PLASDER Başkanı Şener Gençer, KAYPİDER Başkanı Yusuf Özkan, BAPSİD Başkanı Mehmet Hakan Atalay, Kompozit Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri İsmail Hakkı Hacıalioğlu, sektörün önde gelen firmaları, T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 

   Adil Pelister: “Plastikte geri dönüşüm ile katma değeri artıracağız”

   Plastik sektörünün, kimyanın lokomotif alanlarının başında geldiğini ve kimya ihracatında itici bir güç olduğunu vurgulayan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “2021 yılında gerçekleştirdiğimiz 225 milyar dolarlık ihracatta, kimya sektörü olarak 25,4 milyar dolarlık ihracat ile yeni bir rekora imza attık. Çalıştayımızın sonuç raporundan elde ettiğimiz çıktılar ile plastikte geri dönüşüm ve döngüsel ekonomi konuları özelinde bir kez daha plastik sektörümüzün paydaşları ile bir araya geldik. Önümüzdeki dönemde plastikler ve mamulleri ihracatında büyümeye devam ederek, yaklaşık 12 milyar dolarlık ihracat rakamlarına ulaşmayı öngörüyoruz. Geri dönüşüm alanında da atacağımız yeni adımlarla sektördeki katma değeri artıracak ve döngüsel ekonomi kapsamında atıkların yerinde ayrıştırılmasından, kaynakların mümkün olduğunca geri dönüşümden kazanılmasına yönelik bir aksiyon planı içinde faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ