İKMİB seçimleri için yarış kızışıyor

  İKMİB seçimleri için yarış kızışıyor
   Poex

   Ticaret ve sanayi odaları ile ihracatçı birlikleri yaklaşırken İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği seçimleri için bir ihracatçı daha başkan adaylığını ilan etti. Kimya sektörünün önemli oyuncularından Beta Kimya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, İKMİB için başkan adaylığını açıkladı.

   “Biz Birlikte Güçlüyüz” sloganıyla sektörün birlikte büyümeye devam edeceğini ve başkan olması durumunda yönetimde kimyanın bütün alt sektörleri hep birlikte çalışacaklarını belirten Pelister gerçekleştirdiği basın toplantısında “6 binden fazla ihracatçıyı temsil eden İKMİB’in, şu anki Başkanı Murat Akyüz’le büyük bir gelişme gösterdiğini ve ihracatçının ciddi bir büyüme kaydettiğini vurguladı. Bayrağı devraldıktan sonra kimya ihracatının gelişimine katkı yapmaya devam edeceklerini ve hedeflerinin kimya ihracatını genel ihracat içinde ikinci sıraya sabitlemek olduğunu söyleyen Pelister, “Adaylığımın Türkiye ekonomimizin ihracatında önemli bir yere sahip olan kimya sektörünün gücünün birleştiği bir adaylık olarak değerlendirmenizi isterim. Çünkü biz, kimya ihracatçımızın birliğinde, birlikte güçlüyüz. Bizim kimyamız bir ve önceliğimiz birlikte başarmaktır. Seçim çalışmalarımız hızla devam ediyor. İhracatçımızdan ve sektörlerimizden çok olumlu tepkiler alıyoruz. Bu da bizi heyecanlandırıyor ve sorumluluğumuzu artırıyor.” diye konuştu.

   Öte yandan yenilik ve değişim çağrısıyla daha önce İKMİB Başkanlığına adaylığını açıklayan Yavuz Eroğlu, plastik sektörünün yanı sıra kimyanın farklı üretim kollarını temsil eden sektörlerden desteklerini artırıyor. Elektrikli ev aletleri, metal, plastik, cam, ahşap gibi ev ve mutfağa dair her alanda faaliyet gösteren üreticileri çatısı altında buluşturan Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) de seçim sürecinde Yavuz Eroğlu’na destek vereceklerini açıkladı.

   Adil Pelister Kimdir?

   1962 yılında İstanbul’da doğan Adil Pelister, ilk ve ortaöğretim eğitimini 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nü başarı ile bitirdi. 5 yıl Almanya’da yaşayan Pelister, 1987 yılında Beta Kimya San. Ve Tic. A.Ş.’yi kurdu.

   35 yıldır mesleği olan Kimya Mühendisliğini icra eden Pelister, son 6 yıldır Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre kendi kategorisinde ihracat birincisi ve bölgesinde vergi rekortmenidir.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ