İran’ın petrokimyasal ürünler ihracatında artış

  İran’ın petrokimyasal ürünler ihracatında artış
   Poex

   İran’ın petrokimyasal ürünler ihracatı 20 Mart’ta sona eren mali yılda, değer ve miktar olarak artış kaydetti. Ancak petrokimyasal tesislerinin büyük oranda boş kapasite ile çalıştığı ve nominal kapasite ile fiili üretim arasındaki makasın daraldığı belirtiliyor.

   İran Ulusal Petrokimyasallar Şirketi’nin (NPC) 22 Nisan tarihinde yayımladığı rapora göre, son mali yılda Ülkenin petrokimyasal ürünler ihracatı miktar olarak yüzde 10 oranında artış kaydederken, değer olarak yüzde 26 oranında arttı.

   Petrokimyasal ürünler ihracat miktarı ve değeri arasındaki kayda değer farkın petrol ve petrokimyasal ürünler fiyatlarındaki artışa dayandığı ifade ediliyor. Dünya petrol fiyatlarındaki yüzde 25 artış petrokimyasal ürünlerin fiyatlarını da yukarı seviyelere çıkardı.

   Mart 2017-2018 döneminde, İran 12 milyon dolar değerindeki 22,41 milyon metrik tonluk çesitli petrokimyasal ürünleri ihraç etti. Söz konusu ihracatın yarısı Çin’e yapılırken, Türkiye, Afganistan, Hindistan, ve Irak petrokimyasal ürünler ihracatında İran’ın diger önemli ticaret ortakları oldu. İhraç edilen ürünlerin çogu, sıvı petrol gazı (LPG), polietilen, metanol, üre dahil olmak ham veya yarı mamullerden oluşurken, polimerler ve plastikler gibi katma degerli ürünler de ihraç edilen ürünler arasında yer aldı.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ