İş gücünün yarısı dijitalleşme tehditi altında

  İş gücünün yarısı dijitalleşme tehditi altında
   Poex

   Bloomberg HT’de Gündem Teknoloji programına katılan Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün Türkiye sanayisinde endüstriyel robot kullanımında dünya ülkelerinin çok gerisinde kaldığını ifade etti.

   PAGDER Başkanı Selçuk Gülsün, “2020 yılında dünya genelinde 384 bin endüstriyel robot, imalat sanayinde kullanıma dahil oldu. Robotlaşmanın en yoğun kullanıldığı ülkeler, dünya genelinde ABD, Çin, Japonya, Güney Kore ve Almanya ilk sırada gelmekte. Türkiye bu noktada çok geride kalıyor.” dedi.

   Gülsün, konu hakkındaki değerlendirmesine şu sözlerle devam etti:

   “Kısa vadede dönüşümün sonuçları işsizlikte artışa neden olacak. Bu noktada toplam istihdamın yüzde 48’i dijitalleşmeye bağlı risk altında. Ancak orta, uzun vadede işgücü kaybı yeni mesleklerin öne çıkmasıyla tolere edilecek. Orta düzey personel ihtiyacı azalacak. Diğer yanda yeni iş alanları oluşacak, böylelikle iyi fırsatlar öne çıkacak. Örneğin geleneksel araç üretimi 6,2 saat üretilirken, elektrikli araçlar teknolojik devrimin katkısıyla 3,7 saat gibi daha kısa sürede üretiliyor. Kısa vadede artan verimlilik öne çıkacak, üretim değer ve adetleri artacak.”

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ