İtalya – Türkiye arası ticaret 20 milyar euroya ulaştı

  İtalya – Türkiye arası ticaret 20 milyar euroya ulaştı
   Poex

   Türkiye’ye yatırım artışında liderliği İtalya alırken Türk yatırımcılar da İtalya’ya özellikle lojistik ve limanlar, gayrimenkul ve üretim sanayinde yatırımlarını hızlandırmaya başladı.

   Ortak Akdeniz kültürünün yanı sıra ileri teknolojik know-how, yabancı yatırımcılara sunulan teşvikler gibi nedenlerle Türk yatırımcılar İtalya’yı, İtalyan yatırımcılar da Türkiye’yi tercih ediyor. Özellikle son yıllarda Türkiye’deki İtalyan yatırımları artan bir trend gösteriyor.

   Yatırımcılar, Türkiye ve İtalya arasında ticari ilişkileri karşılıklı olarak tanıtan ve pazar araştırması yaparak ücretsiz olarak bilgi veren İtalya Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (İTA)’nın kapısını çalıyor. İtalyan yatırımcılar Türkiye’de daha çok enerji, otomotiv, gıda, kimya sektörlerinde, Türk yatırımcılar ise İtalya’da lojistik ve limanlar, gayrimenkul ve üretim sanayinde yatırımlarını gerçekleştiriyor.

   İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) İstanbul Direktörü Aniello Musella: “Türkiye İtalya’nın çok önemli bir ticari ortağıdır. İtalya ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmi 2018 yılında yaklaşık 20 Milyar Euro’ya ulaştı. Türkiye’de 1.400 yerleşik İtalyan firmanın mevcudiyeti de Türk pazarının İtalyan firmalar için ne denli önemli olduğunu teyit ediyor. 2018 yılında İstanbul ofisi nezdinde faaliyet gösteren FDI – Doğrudan Yabancı Yatırımlar Masası- olarak 200’ü aşkın orta ve büyük ölçekli Türk yatırımcılar ile irtibat sağladık ve önemli üretim sektörlerinde yatırım imkanları ile ilgili bilgilendirdik. Hizmetlerimiz tamamen ücretsizdir. Türk yatırımcıların şunu bilmesi bizim için önemlidir. İtalya’da yatırım yapmak istiyorsanız veya yatırım yapmayı değerlendiriyorsanız sizin sorularınıza cevap verecek ve ihtiyacınız olan konularda destek sağlayacak bir ofis İstanbul’da mevcuttur ve ilk aşamada bize ulaşmanız yeterli olacaktır.”dedi.

   Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) 2017 Türkiye Plastik Sektör İzleme Raporu’na göre İtalyan şirketleri Türkiye’deki toplam yabancı sermayeli plastik firmaları içerisinde yüzde 7 pay alıyor. Senapa Stampa, Prometeon Turkey, Pirelli Otomobil Lastikleri, Oldrati Kauçuk, Rultrans Transmisyon, Sabo Süspansiyon, TSF Performance Compounds, Dorabox Polistren Ambalaj, Ilpea Plastik, TP Reflex, Zetplast Plastik, Mainetti Askı, Serioplast Ambalaj, Saif Arna İnşaat Malzemeleri, Tema Med Yapı Malzemeleri, Acro TK Plastik, Bitron Elektromekanik, Cornaglia Turkey Türkiye’deki 31 İtalyan plastik firmasından bazıları olarak öne çıkıyor.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ