İtalya’ya plastik ihracatı yüzde 68 arttı

  İtalya’ya plastik ihracatı yüzde 68 arttı
   Poex

   Kimya ihracatçıları 2016 yılına dair umutlarını Avrupa Birliği ülkelerinden gelen taleple korudu. Otomotiv ile hazır giyim sektörlerinin ardından üçüncü sırada yer alan kimya sektörü yılın ilk çeyreğin 3 milyar 341 milyon dolarlık ihracata ulaştı. Plastikler ve mamulleri sektörü gerçekleştirdiği 1 milyar 186 milyon dolarlık ihracat ile ilk çeyreğin yıldızı oldu.

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre ilk çeyrekte kimya ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 4,53 artış değerde ise yüzde 10,35 azalışla 3 milyar 341 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mart ayı ihracatı ise değer bazında yüzde 11 azalışla 1 milyar 194 milyon dolar oldu. Geçtiğimiz ay kimyanın en çok ihracat yaptığı ilk 10 ülke listesinde: Almanya, Hollanda, Mısır, Irak, İtalya, Suudi Arabistan, İran, İngiltere, Belçika ve İsrail yer aldı.

   İhracatta kilit rol oynayan kimya sektörünün hem ilk çeyrek hem de Mart ayı ihracatını Avrupa Birliği ülkelerinden gelen talep sırtladı. Ocak – Mart döneminde en çok ihracat Almanya’ya yapıldı. Ülkeye olan ihracat miktarda yüzde 7,8 artış değerde ise yüzde 1 azalışla 207,5 milyon dolar oldu. Bu dönemde en çok ihracat yapılan diğer ülkeler ise Mısır, Irak, İtalya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Hollanda, Yunanistan ve İspanya olarak sıralandı. İlk 10’nun yarısını AB ülkelerinin oluşturduğu dikkat çekerken; İtalya’ya yapılan ihracat yüzde 9,14 ve İspanya’ya olan ihracat yüzde 16, 34 artış gösterdi.

   İlk çeyrek kimya sektörü ihracatı alt sektörler bazında değerlendirildiğinde en fazla ihracatı plastikler ve mamulleri, mineral yakıtlar ve yağlar, kauçuk ve kauçuk eşyanın yaptığı görüldü. Yılın ilk üç ayında alt sektörlerin yıldızı 1 milyar 186 milyon dolarlık ihracatla plastikler ve mamulleri oldu. Mart ayında miktarda yüzde 13,27 değerde yüzde 8,22 artış yakalayan plastikler ve mamullerinin ihracatı 445,5 milyon dolar oldu. Plastiklerin en çok ihraç edildiği ülkeler arasında Almanya’da yüzde 43,37; İtalya’da yüzde 68,50 ve Romanya’da yüzde 37,83 artış yaşandığı görüldü.

   2016 yılı ilk çeyrek ihracatını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “İlk çeyrek rakamları 2016 yılı ihracatımızda Avrupa Birliği ülkelerinin etkin rol oynayacağını gösteriyor. Uzun zamandır durgun olan Avrupa pazarındaki bu hareketlilik önümüzdeki aylar için de umut verici” dedi.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ