Jokey Plastik, Türkiye ve bölge hedefini büyüttü

Jokey Plastik, Türkiye ve bölge hedefini büyüttü
Poex

Dünyanın en büyük plastik enjeksiyon ambalaj üreticisi Jokey Plastik, Türkiye’deki yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. 10 milyon Euro yatırım yaparak Dilovası’nda hizmete açtığı yeni fabrikası ve kapasitesini artırmak için yaptığı 3 milyon Euro’luk ek yatırımla, hem üretim kapasitesini hem de istihdam oranını iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Türkiye’de 1997 yılından bu yana faaliyet gösteren ve 2012 Türkiye cirosu 18 milyon Euro olan Jokey Plastik’in global olarak gerçekleştirdiği ciro ise 425 milyon Euro. Jokey Plastik 2013’te yüzde 10’luk bir büyüme hedefliyor.

Almanya, Türkiye, Fransa, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Beyaz Rusya, Mısır, Kanada, Sırbistan ve yatırımı devam eden Rusya fabrikasıyla birlikte toplam 14 fabrikası bulunan Jokey Plastik, global olarak günde 5 milyon parçadan fazla üretim yapıyor. Türkiye fabrikası ise aylık 600 ton polipropilen enjeksiyon ambalaj üretimi gerçekleştiriyor.

Jokey Plastik Türkiye Genel Müdürü Hakan Özhuy konuyla ilgili değerlendirmesinde:

“Jokey Plastik olarak, Türkiye’de 1997 yılından bu yana faaliyet gösteriyoruz. 13.000 m2’si kapalı alan olmak üzere, toplamda 20.000 m2’lik bir alana inşa ettiğimiz yeni fabrikamızla hem üretim kapasitemizi hem de istihdam oranımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Dünya patentine sahip olduğumuz “enjeksiyon sap” teknolojimizle, müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek ürünleri otomatik robotlarda en hijyenik koşullarda üretiyoruz. Grup olarak 2012 yılında 130 bin ton Polipropilen üretimi gerçekleştirdik ve son 20 yılda 10 kat büyüme sağladık.

Jokey Plastik bugün dünyanın 84 ülkesine uluslararası standartlara sahip ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor. Her fabrikamızın sorumluluk bölgeleri var. Türkiye fabrikamız Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkas ülkelerinden direkt olarak, Hint Yarım Adası ve Afrika’nın da geliştirilmesinden sorumlu. Satış ve büyüme hedeflerimiz doğrultusunda potansiyel gördüğümüz ülkelerde üretim yatırımı yapıyoruz. Türkiye olarak Mısır fabrikamızı bu şekilde geliştirdik. Grubun toplam üretiminin yüzde 55’i ihraç edilirken, biz Jokey Türkiye olarak üretimimizin yüzde 50’sini ihraç ediyoruz. Bugün Türkiye’nin enjeksiyon ambalajdaki en büyük ihracatçısı olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” açıklamasında bulundu.

Özhuy ayrıca; “Sahip olduğumuz ISO9001-Kalite Yönetim Sistemi, ISO22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, BRC-IOP İngiliz Perakendecilik Konsorsiyumu ambalaj standartları A sınıfı belgelerimiz var. Özellikle BRC standartları gıda konusunda en üst standarttır ve bizim Türkiye fabrikamızda “A” sınıfı en üst seviyede denetlemelerden geçmiştir. Biz tüm fabrikalarımızda Tüv Rheinland ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz ve sürekli yüksek kalite için çalışıyoruz.

Hizmet verdiğimiz, Türkiye’nin önde gelen markaları da plastik ambalajda “tüketici sağlığı ve memnuniyeti” konularına oldukça önem vermekteler. Biz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik, özel tasarıma sahip ambalajların kalıp analizi geliştirilmesi ve üretilmesi konularında da hizmet veriyoruz. IML(kalıp içi etiketleme) teknolojisi ile ambalaj gövde ve kapaklarında fotoğraf kalitesinde baskılı ürünler üretiyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ