Kadın ihracatçılar İKMİB’te toplandı

  Kadın ihracatçılar İKMİB’te toplandı
   Poex

   İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ev sahipliğinde kimya sektöründe faaliyet gösteren kadın ihracatçılar buluşması gerçekleştirildi. Etkinlikte kimya sektörünün güncel durumu ve beklentiler ele alındı. 

   İKMİB ev sahipliğinde 21 Ocak 2022 tarihinde düzenlenen etkinlik, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, İMMİB Genel Sekreteri Dr. S. Armağan Vurdu, İMMİB Genel Sekreter Yardımcısı Aydın Yılmaz’ın yanı sıra kimya sektöründe faaliyet gösteren kadın ihracatçının katılımıyla gerçekleştirildi. Katılımcılar, kimya alt sektörlere ait sorun ve çözüm önerilerine ilişkin görüşlerini dile getirme fırsatı buldu.

   Adil Pelister: “Kadın ihracatçılarımızın daha aktif rol almalarını destekliyoruz”

   Kimya sektöründe kadınların daha fazla yönetimde yer alması ve daha çok söz sahibi olması gerektiğini vurgulayan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kadın ihracatçılarımız sektörümüz için büyük bir güç oluşturacak. Kadınların daha fazla yönetimde olmaları gerektiğine inanıyoruz. İKMİB olarak sektörümüzde kadın ihracatçılarımızın daha aktif rol almalarını destekliyoruz ve bunun için her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

   Pelister: “İhracatçılarımızın bu başarısı bizlere gurur veriyor”

   İKMİB’in bugüne kadar yapmış olduğu faaliyetler hakkında detaylı bilgi paylaşan Pelister, “Her yıl kimyanın alt sektörlerine yönelik yaklaşık 20 fuar milli katılımı yapıyoruz. Ticaret ve alım heyeti gerçekleştiriyoruz. UR-GE projeleri ve ticaret heyetleri, sanal ticaret heyetleri, çalıştaylar, komite toplantıları, İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması, İKMİB Ar-GE Proje Pazarı gibi yarışmalar gerçekleştiriyoruz. Birlik olarak her yıl İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül töreni düzenliyoruz. Bu yıl da 2021 yılının başarılı olanlarına ödüllerini vereceğiz. Ayrıca İKMİB olarak 2019 yılında 694, 2020 yılında 311 ve 2021 yılında 677 adet yeşil pasaport işlemini tamamladık. Türkiye’nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü olarak kimya sektörümüz 2021 yılında 25,4 milyar dolarlık ihracatla yeni bir rekora imza attı. İhracatçılarımızın bu başarısı bizlere gurur veriyor” ifadelerini kullandı.

   Kimya Sektör Platformu’nun da dönem Başkanlığını İKMİB’in yürüttüğünü dile getiren Pelister, 2021 yılının Mart ayında Türkiye Kimya Sektör Şurası’nı düzenlediklerini hatırlattı. 

   Kimya Teknoloji Merkezi 2022 yılında faaliyete başlayacak

   İKMİB’in en önemli projesi Kimya Teknoloji Merkezi (KTM) hakkında bilgi veren Pelister, “Kimya sektörümüzün gelişimi açısından büyük önem taşıyan İKMİB Kimya Teknoloji Merkezimizi bu yıl faaliyete almayı hedefliyoruz. KTM, kimya sektöründeki firmalarımızın sertifikalarını alabileceği, akredite test ve laboratuvar hizmeti verecek. Yine içinde start-up alanların olduğu, girişimcilere yönelik bir kuluçka merkezi görevi üstlenecek, arama konferanslarının yapılabileceği aynı zamanda dijital kütüphanesinin olduğu bir  Kimya Teknoloji Merkezi olacak. Fizibilite çalışmalarına devam ettiğimiz KTM’nin faaliyetlerini yürütebilmesi amacıyla “Kimya Araştırma Teknoloji ve İnovasyon Merkezi (KATİM) A.Ş” adıyla Ticaret Bakanlığımızın onayı ile şirketimizi kurduk. Öncelikle boya, plastik ve plastik mamulleri, kozmetik ve kauçuk sektörlerimize hizmet vermeye başlayacak” dedi.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ