Kalenobel İspanyol rakibini aldı, Türk kırtasiye devi Noki Fransızlara satıldı

Kalenobel İspanyol rakibini aldı, Türk kırtasiye devi Noki Fransızlara satıldı
Poex

Türkiye’nin esnek ambalaj firması Kalenobel, İspanyol firma Big Drum’ın tüm ambalaj üretim varlıklarını satın aldı. Kalenobel bu yatırımı ile yıllık kornet kapasitesini 4 milyar adede çıkartarak Avrupa dondurma ambalajı sektöründe bu alanda birinci konuma geldi. Geçtiğimiz yılı 95 milyon lira ciro ile kapatan ünlü Türk kırtasıye markası Noki ise Fransız kırtasiye devi Hamelin’e satıldı.

1955 yılında Kale Matbaacılık olarak kurulan ardından Nobel Ambalaj’ı kurarak faaliyet alanını genişleten Kalenobel, 2010 yılında da İngiliz Argus Capital Group’u kendisine ortak almıştı. Kalenobel, bu hafta yaptığı satın alma ile birlikte Avrupa gıda sektöründe önemli bir ambalaj tedarikçisi haline geldi ve Avrupa ambalaj sektöründe dondurma kornet kılıfı alanında lider konuma yükseldi.

Lüleburgaz’da bulunan tek bir fabrikada üretim yapan Kalenobel’in üretim tesislerine İspanya’dan iki, Almanya’dan da bir fabrika daha eklenmiş oldu.

Kalenobel Ambalaj Ortağı ve Ceo’su Olcay Hephız, 1955 yılında kurulan firmanın 50 yılı aşkın süredir Kalenobel olarak 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek ülke ekonomisine katkı sağladığına dikkat çekti.

Hephız, ithal ikamesi yaratarak yurt içinde üretilmeyen birçok malzemenin üretimini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Big Drum ile gerçekleştirmiş olduğumuz yatırım ile Türkiye’deki 400 ila 500 milyon adetlik tüketim kapasitesinin 8 katına yani 4 milyar adetlik kornet ambalajı üretim kapasitesine sahip olacağız. Böylece 2014 yılı sonunda 2 milyar adetlik bir satış hedeflemekteyiz. Bu yatırım sayesinde Türkiye pazarında birinci konumda bulunan Kalenobel’i Avrupa pazarında lider konuma getireceğiz” dedi.

Türk kırtasiye devi Fransızlara satıldı

Noki ile Fransız Hamelin arasındaki ilk hisse satışı 2010 yılına dayanıyor. 2010 ile 2013 arasında farklı tarihlerde Noki’nin toplam yüzde 70 hissesi Hamelin, bugün de kalan yüzde 30 hisseyi alarak şirketin tümüne sahip oldu.

Derya Büro Malzemeleri A.Ş.’nin sahibi olduğu Noki, 1994 yılında Yusuf Kohen tarafından kurulmuş, 1996 yılında da kardeşi Selim Kohen şirkete katılmıştı. Noki bugünden itibaren yüzde 100 yabancı sermayeli bir şirket olarak ticari faaliyetlerine devam edecek. Şirket yönetiminde ise bir değişiklik olmayacak ve Kohen kardeşler devam edecek.

Yusuf Kohen, aynı zamanda Tüm Kırtasiyeciler Derneği yönetim kurulu üyeliği görevini de sürdürüyor.

2012 yılını 95 milyon TL ciro ile kapatan Noki, 240’ı mavi yakalı olmak üzere yaklaşık 300 kişi istihdam ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ