Karadeniz: Kaynağında ayrıştırma sistemi hayata geçirilmeli

  Karadeniz: Kaynağında ayrıştırma sistemi hayata geçirilmeli
   Poex

   Sürdürülebilir bir dünya için atıkların kaynağında ayrıştırılarak geri dönüştürülmesi ve bu yolla kaynak kullanımının azaltılmasının önemine dikkat çeken Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz: “Ülkemizde kaynağında ayrıştırma sisteminin kurulamamış olması sebebiyle atıklarımız ekonomik değerlerini yitirmekte ve önemli bir kısmı geri dönüştürülememektedir. Bu sebeple ülkemizde kaynağında ayrıştırma sistemi bir an önce kurulmalıdır” dedi.

   Avrupa’da uzun yıllardır ambalaj atıklarının kaynağında ayrıştırıldığını ve gıda atıkları ile temas ederek kontamine olmadığının altını çizen Ömer Karadeniz, “Dünya artık lineer üret-kullan-at presipli yaklaşımdan döngüsel ekonomi modeline geçiyor. Esasen bu bir tercihten ziyade zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor zira dünyamızın kaynaklarının fütursuzca kullanılması hayat standartlarımızı çok olumsuz etkilemeye başladı. İşte döngüsel ekonomiye geçişte toplumun bir fikri transformasyon geçirmesi ve “çöp” yaklaşımından uzaklaşması gerekiyor. Temelinde baktığımızda insanlığın çıkardığı atıkların tamamına yakını geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşuyor. Plastik, metal, kağıt, cam gibi malzemelerden üretilen ürünler çeşitli prosedürlerden geçtikten sonra tekrar hammaddeye dönüştürülebilirken, organik atıklar ise kompostlama yöntemi ile gübre haline getirilebilmektedir. Sağlıklı işleyen bir sistem kurulması durumunda katı atık depolamanın hiç kullanılmaması sağlanabilir” dedi.

   Depozito sistemi olumlu bir adım!

   2022 yılında hayata geçmesi planlanan depozito sisteminin Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde kullanılan çok etkin bir sistem olduğunu belirten Karadeniz, “Hayata geçirilecek depozito sisteminde suistimallerin önüne geçecek önlemlerin alınması durumunda ülkemiz için büyük bir kazanç olacaktır. İlk etapta içecek ambalajlarını kapsayacak olan depozito sistemi sonraki dönemde ise daha geniş bir spektrumda yer alan ambalajları kapsayacaktır. Bu sayede depozito sistemindeki ambalajların kullanım sonrası doğaya atılması veya organik atıklarla kontamine olmasının önüne geçilecektir. Bu kapsamda PLASFED olarak uzun yıllardır çeşitli platformlarda dile getirmekte olduğumuz depozito sisteminin kurulmasını doğru yönde atılmış çok önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz” dedi.

   Avrupa Yeşil Mutabakatı için elzem!

   Ülkemizin geleneksel ihracat pazarlarının en önemlisi olan Avrupa Birliği’nin iklim nötr kıta hedefiyle ortaya koyduğu Yeşil Mutabakat kapsamında geri dönüşüm sektörünün öneminin her geçen gün artacağını dile getiren Ömer Karadeniz: “Bu noktada gözden kaçırılmaması gereken bir diğer önemli husus ise mutabakat kapsamında Avrupa dışına atık ihracatının kısıtlanması yönünde bir irade ortaya koymuş olmasıdır. Ülkemizdeki geri dönüşüm sektörü gibi atık ihtiyacının önemli bir kısmını Avrupa’dan ithalat yoluyla karşılayan ülkeler açısından bu bir sorun teşkil edecektir. Mutabakatın Avrupa’nın ithal ettiği ürünlerde ikincil hammadde kullanma zorunluluğunu arttıracağını da göz önünde bulundurursak yurtiçinde çıkan tüm atığımızı, imalat sanayimiz için ikincil hammaddeye dönüştüren bir geri dönüşüm sektörünün ehemmiyeti bir kez daha ortaya çıkacaktır” dedi.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ