Kimya sanayicilerinde yeni dönem

  Kimya sanayicilerinde yeni dönem
   Poex

   2000 yılından bu yana Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Timur Erk, başkanlığı Haluk Erceber’e devretti. Görevi genç ve çalışkan bir başkana devretmekten gurur ve huzur duyduğunu ifade eden Timur Erk’e Türk kimya sanayisine yaptığı büyük katkılar ve liderlikten dolayı ödül de takdim edildi.

   Yeni dönemde başkanlık yapacak olan Haluk Erceber, “Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği, bugün gerçekleştirdiği olağan genel gurul ile neden kalkınmada ‘en öncelikli sektör’ olduğunu bir kez daha ispatladı. Kimya sektörünün duayeni, 18 yıllık değerli başkanımız Timur Erk veda konuşmasını yaparak Dernekteki değişim sürecini başlattı. Sayın Erk bundan sonra da onursal başkan olarak kimya sektörüne ve Derneğimize hizmete devam edecektir” dedi.

   Türk kimya sanayinin ölçek büyütmesi gerektiğini vurgulayan Erceber, Çin ve Singapur örneklerini vererek, “25 yılda petrol ve doğalgazı olmayan ülkeler nitelikli kümelenmeler ve yüksek teknoloji içeren başarılı projelerle dünya lideri oldular. Türkiye’nin bulunduğu stratejik konum, yüksek iç tüketim ve sürdürülebilir enerji güvenliğine sahip enerji transit hub’ı ortasında bulunması sebebiyle uluslararası doğrudan yatırımcıların dikkatini çekerek cazibe oluşturması şarttır” dedi.

   Erceber, “Devlet, Chemport Projesine milli öneme sahip bir proje olarak yaklaşmalı ve ‘Yerlileştirme’ politikasını da güçlendirmelidir. 2018 yılı, kimya sektöründe, ülkemizde yapılacak yeni büyük ölçekli ve yüksek teknoloji yatırımları için dönüm noktası olacak. 10 yılda 18 milyar dolar yatırım ve 10 bin nitelikli istihdam ile 2017 yılında dış ticaret açığından yüzde 31 olan kimyasallar payını azaltma hedefi için konuşmaktan uygulamaya geçme ve dünyanın geri kalanına uzanma zamanıdır. Üyesi bulunduğumuz Avrupa Kimya Birliği CEFİC ile daha fazla yakın çalışarak projeler geliştireceğiz” dedi.

   Haluk Erceber Kimdir?

   25 Ağustos 1957 yılında istanbul’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümünden 1982 yılında mezun olduktan sonra 1985 yılında Organik Kimya San. ve Tic. A.Ş Üretim bölümünde iş hayatına başladı. 1989 yılı sonuna kadar Üretim Şefi ve Fabrika Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Aralık 1989-Temmuz 1997 arasında Türk Hoechst Kimya Bölümünde Üretim Müdürü olarak kariyerine devam etmiştir. Firmanın bu dönemdeki üretim kapasite artışlarında ve sektör lideri olmasında etkili olmuş ve önemli rol almıştır. Hoechts’ün tüm dünyada faaliyetlerine son verme kararı almasından sonra Temmuz 1997’de Organik Kimya Fabrika ve Sorumlu Müdürlük görevlerini üstlenmiştir. Bu dönemde Kemerburgaz tesislerindeki kapasite artışları ile Rotterdam (2005-2007) ve Tuzla Serbest Bölgede (2009-2011) yeni teknolojik üretim tesislerinin yapımında önemli roller üstlenmiştir.2010 yılında Tesis ve Mühendislik Müdürü olarak sorumluluk alanı genişletilmiştir. 2014 yılı başından itibaren Tesis ve Dış İlişkiler Müdürü sorumluluğunu üstlenerek mevcut işine ilave olarak Chemport Kümelenmesi gibi diğer büyük stratejik projelerden de sorumlu olmuştur.

   Haluk Erceber, İstanbul Sanayi Odası 17. Nolu Temel Kimya Meslek Komitesi Başkanı – Meclis üyesi ve Çevre İhtisas Kurulu Başkan Vekili olup TOBB Kimya Meclisi Üyeliklerini de sürdürmektedir.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ