Köksan PET kapasitesini iki katına çıkarıyor

Köksan PET kapasitesini iki katına çıkarıyor
Poex

432 bin tonluk PET hammadde üretimi ile Türk plastik sektörünün hammadde ihtiyacına çözüm oluşturan Gaziantepli Köksan PET üretim tesisini genişletme kararı aldı. Alman thyssenkrupp işbirliği ile 2013 yılında inşa edilen mevcut üretim hattının yanında yeni bir PET üretim tesisi kurulacak.

Yeni inşa edilecek tesis, mevcut 432 bin tonluk PET üretim kapasitesini ikiye katlayacak. Tesisin 2022 yılı içinde tamamlanması ve işletmeye alınması planlanıyor.

Yatırımda, çeşitli sınıflarda hammadde üretimi gerçekleştirmek için thyssenkrupp’un yan kuruluşu Uhde Inventa Fischer tarafından patentlenen Melt-To-Resin (MTR®) işlemi kullanılacak. Söz konusu yatırımla Köksan, ulusal ve uluslararası pazarda konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

Gaziantep’teki ilk PET üretim hattı ile mükemmel performans ve ürün kalitesi sağladığı için thyssenkrupp ile ikinci sözleşmenin imzalandığını duyuran Köksan Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kökoğlu, çeşitli tekstil ve ambalaj uygulamaları için kimyasal geri dönüştürülmüş PET bazlı PET polimerizasyon tesisinin yapımı ile ilgilendiklerini belirtti.

Thyssenkrupp tarafından geliştirilen MTR teknolojisi günümüzün sürdürülebilirlik çalışmalarına katkıda bulunacak şekilde yakıt ve elektrik enerjisi açısından karbon ayak izini yüzde 30’a kadar azaltıyor.

 

Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ