KOSGEB destekleri artırıldı

  KOSGEB destekleri artırıldı
   Poex
   Küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet güçlerini geliştirmeye ve girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik hizmet ve destekler sunan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) 25. kuruluş yıldönümünde yeni ve revize edilen desteklerini kamuoyuna duyurdu.

   Orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarını kapsayan, destek üst limitinin 1 milyon TL’den, 1 milyon 500 bin TL’ye çıktığının belirtildiği açıklamada fuar desteklerinin metre kare başına yüzde 25 oranında, girişimci kadın, gazi, 1. derecede şehit yakını veya engelliye;  yaptığı harcamalardaki desteğin bölgelere göre yüzde 10 artırıldığını duyurdu.

   KOSGEB destek programlarında yapılan değişiklikleri şu şekilde açıkladı; “Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında yürütülen Ar-Ge İnovasyon Destek Programında hizmet alımı giderleri yüzde 50 oranında,  kira destekleri ise yüzde 100 artırıldı.Personel gideri destekleri yüzde 50 oranlarında artırıldı.Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında yürütülen Endüstriyel Uygulama Programında makine giderleri desteği 200 bin TL’den 500 bin TL’ye çıkarıldı. Aynı programın personel giderinde ise yüzde 120’ye varan oranlarda artırım oldu.Tanıtım Desteği üst limiti 10 bin TL’den 15 bin TL’ye çıkarıldı.Enerji Verimliliği Desteği 30 bin TL yerine 50 bin TL oldu.KOSGEB KOBİ ve Girişimcilik finalistleri, KOSGEB tarafından düzenlenen Yurtdışı İş Gezisi Programından bir defaya mahsus olmak üzere üst limitler dikkatte alınmaksızın yüzde 100 oranında desteklenecek.

   Yeni Destekler; Gönüllü Uzmanlık ve Lojistik Desteği

   Gönüllü Uzmanlık Desteği; her bir uzmanlık hizmeti için üst limit 2 bin TL Toplam Destek Üst Limiti 10 bin TL’ye çıkarıldı. Lojistik Desteği, her bir uluslararası ticaret için, üst limit 4 bin TL toplam Destek Üst limiti 20 bin TL’ye çıkarıldı.

   Yurt İçi Fuar Desteği 30 TL arttı

   Yurtiçi Fuar Desteği; Yurtiçi Uluslararası Sanayi İhtisas Fuarlarında destek üst limiti 120TL/m², Yurt İçi İhtisas Fuarları ve İzmir Enternasyonal Fuarı’nda 80TL /m² iken; Yurtiçi Uluslararası Sanayi İhtisas Fuarlarında destek üst limiti 150TL/m², Yurt İçi İhtisas Fuarları ve İzmir Enternasyonal Fuarı’nda 100TL /m² olarak artırılmıştır. Yurt İçi Uluslararası İhtisas Fuarlarında: Makine, mobilya, mermer gibi büyük ürün sergileme alanına ihtiyaç duyulan işkollarında, işletme başına azami destek alanı KOSGEB tarafından 100 m² ye kadar arttırılabilecektir.

   İş Gezisi Desteği

   İş gezisi programları KOSGEB Birimleri ve Meslek Kuruluşları tarafından düzenlenecektir. Destek kapsamına alınacak Yurtdışı İş Gezileri Programı, Meslek Kuruluşları ile toplantı Sanayi bölgesi, fabrika, teknopark gezileri, finans grupları vb. ile görüşmeler Yurt Dışı Fuar Ziyareti gibi aktivitelerden en az ikisini içerirken; İşletmelerle yapılacak ikili iş görüşmeleri ile birlikte en az birini içermesi gerekliliği yeterli bulunarak değiştirilmiştir. KOSGEB KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri kapsamında belirlenen finalistler, KOSGEB tarafından düzenlenen Yurtdışı İş Gezisi Programından bir defaya mahsus olmak üzere üst limitler dikkate alınmaksızın yüzde 100 oranında desteklenecektir.

   Mobil reklamlar KOSGEB desteği altında

   İşletmelerin ürün veya hizmetlerini ulusal ve uluslararası pazarlarda tanıtmaları  amacıyla broşür, ürün kataloğu giderleri ile Yurtdışında yayınlanan dağıtılan basılı yayınlara reklam verme giderlerinin desteklenmesinin yanı sıra; “Web/mobil tabanlı tanıtım giderleri de destek unsuru olarak eklenmiş ve 10 bin TL olan toplam destek üst limit 15 bin TL olarak artırılmıştır.

   Enerji Verimliliği Desteği

   İşletmelerin enerji verimliliği kapsamında alacakları etüt, danışmanlık, eğitim hizmetlerine destek verilirken; “uygulama giderleri” de eklenerek 30 bin TL olan toplam destek üst limit 50 bin TL olarak artırılmıştır.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ