Makine ihracatı 13 milyar doları yakaladı

  Makine ihracatı 13 milyar doları yakaladı
   Poex

   Türkiye’nin 2023 yılı için koyduğu 500 milyar dolarlık ihracat hedefi içinde 100 milyar dolarlık payla en büyük ihracatçı sektör olmayı planlayan makineciler 2013’ü 13 milyar dolarla kapatıyor.

   Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girebilmesi için yüksek teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke haline gelmesi gerekiyor. Bunun için de en gelişmiş makineleri üretebilmeliyiz. Yazılım, bilişim ve elektronik alanlarında yeni bir stratejiyle atak yapmalıyız. Makine ve aksamlarının 2023 yılı hedeflerine ulaşması için üretim kapasitesinin 6 misli artması ve bunun için de 30 milyar dolarlık yatırım yapılması gerekiyor. Bu süreçte amiral gemisi makine sanayisi olacak. Türk makinelerinin hem içerde hem de dışarda tanıtımı için uzun süredir ‘tıkır tıkır’ sloganıyla kampanyalar düzenleyen Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği ve Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran,  şöyle konuşuyor:

   İHRACATIN LİDERİ OLACAĞIZ

   Türk makine sektörü 10 yıl gibi kısa bir süre içerisinde yakaladığı başarıyı 2012 ve 2013 yılında da devam ettirdi. Bugün gelişmiş ülkelerle rekabet edebilir düzeye ulaşmış durumdayız. Makine sektörü 2012 yılını 13 milyar dolar ihracat rakamı ile kapatıyor. Ocak-Kasım döneminde bir önceki yıl aynı döneme kıyasla  yüzde 7 artışla ihracatı 12.7 milyar dolara çıkardık. Adım adım Türkiye’nin ihracat lideri olmaya doğru ilerliyoruz. Türk makine sektöründe ihracatın ithalatı karşılama oranı da son on yılda yüzde 27 seviyesinden yüzde 43 seviyelerine çıktı.

   DÜNYA LİGİNDE YÜKSELİYORUZ

   200 ülkeye ihracat gerçekleştiren sektörümüzün, başlıca ihraç pazarları 2012 yılında ve 2013 Ocak- Kasım döneminde Almanya, İngiltere, ABD, Fransa, Irak, Rusya ve İtalya’dır. Sanayileşmiş ülkelere yoğun ihracat yapıyor oluşumuz geldiğimiz seviyenin göstergesi. Makine ihracatında Türkiye; Dünya genelinde 2001 yılında 35. sırada iken, 2012 yılında 27. sıraya, Avrupa’da ise 2001 yılında 18. sırada iken 2012 yılında 15. sıraya yükseldi. TÜİK’in verilerine göre makine sektöründeki istihdam  2010 yılında 154 bin kişiye ulaştı. 2012 yılında Türkiye 24 milyar dolarlık makine ithalatı gerçekleştirdi. Aynı yıl makine ve aksamları ithalatının toplam ithalat içerisindeki oranı ise yüzde 11 oldu. Türkiye  2013 yılı Ocak- Ekim döneminde 25 milyar dolar makine ithal ederek, toplam ithalattan yüzde 12 pay almıştır.

   KOBİ’LER GÜÇLENMELİ

   Makine sanayindeki firmaların çoğu KOBİ (Küçük ve Orta Ölçekli İşletme) niteliğinde. Üretim ölçekleri düşük. Ülkemizde 15 AB ülkesindeki toplam firma sayısının yarısı kadar firma bulunuyor. Kaliteli ve katma değeri yüksek üretim yapan,  ar-ge’ye yatırım yapan güvenilir imalatçılarımızın payının artması, KOBİ’lerimizin güçlenmesi gerekiyor.

   Hedef 100 milyar dolar

   MAKİNE ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, “Gelişmiş ülkelerde makine ihracatı genel ihracatta yüzde 20 paya sahip. Türkiye’nin ihracatı içinde yüzde 8 olan makine payını yüzde  20’ye çıkarmak zorundayız. Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefi olan 500 milyar dolar ihracat rakamı içinde Makine ve Aksamları Sektörünün hedefi 100 milyar dolara ulaşmak. Bunun için öncelikle yeni kapasite yaratılması ve mevcut üretim kapasitesinin 6 kat artırılması gerekiyor. 10 yıl boyunca 30 milyar dolarlık ilave yatırım yapılması gerekiyor. Böylece 100 milyar dolar ihracata uygun üretim kapasitesine ulaşabiliriz” dedi.

   Yazılım ve elektronikte iddialı olmak zorundayız

   MAKİNE sektöründe ölçeklerin büyütülmesi, araştırma geliştirme, ürün geliştirme, inovasyon ve tasarım alanındaki çalışmalar ihracat hedeflerine ulaşılmasında büyük önem taşıdığını anlatan Adnan Dalgakıran, şöyle konuştu: “Özellikle üniversitelerin ve kamunun temel bilimsel araştırmaları, şirketlerin ise uygulamalı araştırmaları ile ürün geliştirme ve müşteri için uygun tasarımlar geliştirilmesi önemli olacak. Bu çalışmalar içinde bilgisayar ve yazılım tabanlı robotik, endüstriyel otomasyona uygun makine araştırmaları öne çıkacak. Ana sanayi için, motor ve ekipmanları, mekatronik, elektrikli ve elektronik komponentlerin üretilmesi ve geliştirilmesi şart. En önemli sorunlarımızdan biri de nitelikli insan kaynağı eksikliği.”

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ