Makine sektörü 2030 vizyonunu yazmaya hazırlanıyor

  Makine sektörü 2030 vizyonunu yazmaya hazırlanıyor
   Poex

   Türkiye makine imalat sanayi 2018 yılında, 13 bin 371 işletme ve 243 bin kişilik istihdamı ile 99,4 milyar TL ciro karşılığında ülke ekonomisinde 24 milyar TL katma değer sağladı. Sektör, ihracatını son 8 yılda yüzde 73 artırarak 2018 yılındaki 17,15 milyar dolar ihracat ile ithalatın karşılanma oranını yüzde 64’e çıkardı.

   Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı bin 152 Ar-Ge merkezi içinde makine imalatçısı 173’e çıkarak, birinci sektör konumuna ulaşırken, 342 tasarım merkezinin 32’si makine sektörüne ait olup tekstil, imalat sanayi ve mühendislik/mimarlık sektörleri ardından dördüncü sırada yer alıyor.

   Türkiye’nin kalkınması yolunda sanayide sürükleyici bir rol üstlenmek üzere imalat sanayinden ve ihracattan alınan yüzde paylarının ve ihracat dolar/kg değerinin yüzde 15’e çıkarılması hedefi doğrultusunda, katılımcı ve paylaşımcı yaklaşımla kalite, teknoloji geliştirme ve yenilikçilikte uluslararası düzeyde rekabetçi yapıya ulaşmayı hedefleyen makine sektörü temsilcileri 2030 yılı vizyonunu ortaya koymak üzere bir araya geliyor.

   Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu (MAKFED)’in öncülüğünde sektörün öncelikleri doğrultusunda değerlendirmelerde bulunmak, politikalar geliştirmek ve bunları gerçekleştirecek altyapı ve araçların oluşturulmasına katkı sağlamak üzere 13 Haziran 2019 günü MAKFED üyeleri, ilgili kamu kurumları ve sektör temsilcilerinin katılımıyla Fairmont Hotel İstanbul’da gerçekleşecek.

   MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açılış konuşmaları ile başlayacak zirvede tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı da konuşmacılar arasında yer alıyor.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

    

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ