Makine yatırımlarına KDV muafiyeti geliyor

  Makine yatırımlarına KDV muafiyeti geliyor
   Poex

   Sanayi üretiminde katma değeri ve yüksek teknolojili ürünlerin payını artırmak üzere Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu (MAKFED) tarafından başlatılan “Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı” kapsamında ilk “Türkiye Makine Sanayi Zirvesi” İzmir’de yapıldı. Zirvede konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Faruk Özlü, 2018 ve 2019’da makine ve teçhizat alımlarında KDV almamayı hedeflediklerini belirterek, “Şu anda ancak teşvik belgesi alan yatırımlarda KDV istisnası uygulanıyor. Yeni düzenlemede inşallah her türlü yatırımda, makine ve teçhizat alımını kolaylaştırmış olacağız.” dedi.

   -“Turkish Machine” mührü

   Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde makine sektörünün çok özel bir konumu bulunduğunu kaydeden Bakan Özlü, makine sektörü olmadan sanayileşmeden bahsedilemeyeceğini söyledi. Bakan Özlü, şöyle devam etti: “2017 yılının son çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre sanayi büyümesi yüzde 8,7 olarak gerçekleşmiştir. Memnuniyetle belirtmek isterim ki 2017 yılındaki rekor büyümemizde sanayinin önemli katkısı olmuştur. Sanayi öncülüğünde büyümek, sağlıklı bir ekonominin en net göstergesidir. Makine sektörümüz 2017 yılında 11 milyar dolarlık rekor bir ihracat rakamına ulaşmıştır. Bu ihracat rakamı 2016 yılına göre yüzde 12’lik bir artış anlamına gelmektedir. Ayrıca makine sektörünün kapasite kullanım oranı 2010 yılından bu yana aralıksız artmaya devam etmiştir. Makine sektöründe kapasite kullanım oranı 2017 yılında yüzde 79,2’ye ulaşmıştır. ‘Made in Turkey’ damgasının yanına ‘Turkish Machine’ mührünü vurduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum.”

   Kalkınma politikalarının temeline yerli ve milli üretimi koyduklarına dikkati çeken Özlü, “Kalkınma, yerlileşme ile başlar. Bundan böyle üretim odaklı, üretim esaslı bir yerlileştirme ve kalkınma politikasını takip edeceğiz. Altını çizerek ifade etmek istiyorum, bizim bu politikamız yabancı yatırımı dışlayan bir politika değildir. Tam aksine biz herkese ‘Türkiye’de üret, girdilerini buradan tedarik et, burada istihdam oluştur, burada vergi ver, buradan ihracat yap’ diyoruz. Yerli üretimi desteklememizden daha doğal bir şey olamaz. Bütün gelişmiş ülkeler kendi üretimlerini ve teknolojilerini yoğun biçimde desteklemekte, yoğun biçimde korumaktadır. Dolayısıyla milli ve yerli üretim bizim için stratejik bir duruş ve stratejik bir politikadır.” diye konuştu.

   Özlü, hedeflere ulaşmak için somut adımlar atmaya devam ettiklerini, Üretim Reform Paketi, Ar-Ge Reform Paketi, Sınai Mülkiyet Reform Paketi’nin ardından Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı’nı başlattıklarını kaydetti. Makine Sektör Zirvesi’ni bu programın önemli bir aşaması olarak gördüklerini vurgulayan Özlü, programın ciddi bir farkındalık yaratmasını beklediklerini dile getirdi. Özlü, 24 Ocak’ta Başbakan Binali Yıldırım’ın imzasıyla Yerlileştirme Yüksek Kurulunu hayata geçirdiklerine dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yerlileştirme Yüksek Kurulu, sanayinin ithalata bağımlığını azaltacak ve rekabet gücümüzü artıracak programları hayata geçirecektir. Bu kurul, yerli ve milli sanayiye bakışımızın en somut ifadesidir. Ayrıca Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’ın da açıkladığı gibi ‘makine yatırımlarında KDV muafiyetine’ hazırlanıyoruz. 2018 ve 2019 yıllarında makine ve teçhizat alımlarında KDV almamayı hedefliyoruz. Şu anda ancak teşvik belgesi alan yatırımlarda KDV istisnası uygulanıyor. Yeni düzenlemede inşallah her türlü yatırımda makine ve teçhizat alımını kolaylaştırmış olacağız.”

   Dalgakıran’dan Güney Kore ve Tayvan örneği

   Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Başkanı Adnan Dalgakıran da Türkiye’nin içinde bulunduğu orta gelir seviyesinden çıkıp yüksek gelir seviyesine ulaşmak istediğini kaydederken, bunun çok kolay bir yol olmadığına işaret etti. Dünyada son 60 yılda bunu sadece Güney Kore ve Tayvan’ın başardığını kaydeden Dalgakıran; “Kore ve Tayvan ne yaptı ? Ana temasını üç sektör üzerine kurdu. Makine, elektronik, yazılım. Eğitim sistemini de teknolojisini de teşviklerini de buraya yönlendirdi. Bu alan dünya ticaretinin çok büyük bir alanını temsil ediyor. Teknoloji o kadar hızla değişiyor ki sürekli yeni makinelerle rekabetçiliğinizi sürdürmeye çalışıyorsunuz. Daha makinenin maddi ömrü tükenmeden teknolojik ömrü tükeniyor. 3-4 yılda bir kazancınızı bu makinelere yatırıyorsunuz” dedi.

   Kaynak: AA

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ