Malezya, Güneydoğu Asya’da plastik merkezi olma yolunda

  Malezya, Güneydoğu Asya’da plastik merkezi olma yolunda
   Poex

   Malezya plastik endüstrisi, pandeminin getirdiği zorluklara rağmen büyüme yolunda. Mordor Intelligence’a göre, Malezya plastik pazarının 2021-2026 dönemi için yıllık yüzde 3’lük bir büyüme kaydetmesi öngörülüyor. Büyümenin ana itici güçleri gıda ambalajları, tüketici ürünleri, elektronik ve inşaat gibi sektörler.

   Malezya’nın kişi başına düşen yıllık oranı plastik ambalaj tüketimi tüm Güneydoğu Asya ülkeleri arasında 16,78 kg/kişi seviyesinde. MarketResearch.com’un Malezya ambalaj endüstrisine ilişkin yakın tarihli bir raporu, endüstrinin yüzde 2,9’luk bir CAGR ile 2020’de 17,6 milyar birimden 2025’e kadar 20,2 milyar adede çıkacağını belirterek iyimser bir tahmin sunuyor. Esnek ambalaj, çoğunluğun payına sahiptir ve bunu sert plastikler takip etmektedir. Ayrıca, e-ticaret ve gıda dağıtım hizmetlerine yönelik yüksek talebin yanı sıra hafif, dayanıklı ve hafif olma gibi belirli gereksinimleri karşılayabilmesi nedeniyle sert plastik ambalajların 2020-2025 döneminde en hızlı büyümeyi kaydedeceği belirtiliyor.

   Malezya Plastik Üreticileri Derneği (MPMA), sanal konferansında, özellikle COVID-19 salgını sırasında plastiklerin diğer sektörleri desteklemedeki önemine değinildi. MPMA Başkanı Datuk Lim Kok Boon, 2021 yılının ilk sekiz ayında üretilen plastik satışlarının yıllık yüzde 23 arttığını, bu dönemde plastik ürün ihracatının yüzde 21’lik bir artış kaydettiğini belirtti.

   Plastik mamul üreticileri için fırsatlar

   Malezya, hammadde ve kompaund üreten şirketler için ideal bir üretim merkezi olarak öne çıkıyor. Giderek artan sayıda uluslararası şirket, üretim operasyonları için bir yer olarak hizmet etmek için Malezya’ya yöneliyor. Petrokimya sektörünün gelişmişliği ile plastik sektörüne güç veren tesislerde polietilen (PE), polipropilen (PP), polistiren (PS), akrilonitril bütadien stiren (ABS), poliasetal (PA), polyester kopolimerler, stiren akrilonitril (SAN) ve polibütilen tereftalat (PBT) üretilerek pazara sunuluyor.

   BASF ve PETRONAS Chemicals Group Berhad arasındaki bir ortak girişim olan BASF PETRONAS Chemicals, yıllık 2-Etilheksanoik Asit (2-EHA) üretim kapasitesini 2024 yılına kadar 30 binden 60 bin mt’a çıkarma hedefini açıkladı. BASF, Malezya, Kuantan’daki üretim tesisinin yanı sıra Almanya, Ludwigshafen’deki Verbund tesisinde 2-EHA üretiyor.

   Toray Industries, Malezya’da kurulan en son tesisleri aracılığıyla Toray Group’un dünya çapında ünlü TOYOLAC®Akrilonitril Bütadien Stiren (ABS) üretim ve dağıtım kapasitelerini artırdı. Berhad’ın ABS reçine üretim ve dağıtım kapasiteleri 75 bin mt’dan yıllık 425 bin mt’a çıktı. Japonya’daki Chiba Fabrikasındaki ABS üretim kapasitesini hesaba katan Toray Group, şu anda dünya pazarlarına yılda yaklaşık 497 bin mt ABS üretebilmektedir. Dünya çapında çeşitlendirilmiş işletmeleri olan çok uluslu bir organizasyona dönüşen Toray, Penang’ın stratejik endüstriyel parklarında 8 üretim tesisi ve Toray’in Japonya dışındaki en büyük yatırımlarından birini temsil eden Kuantan, Pahang’da 1 ortak girişim projesi işletiyor.

   KRAIBURG TPE, Asya Pasifik bölgesi için Malezya’daki termoplastik elastomer tesisini işletmektedir. O zamandan beri, KRAIBURG TPE’nin toplam üretim kapasitesini dünya çapında 60 bin mt’a çıkarmak için 2018’de faaliyete geçen ek üretim hattıyla kapasitesini yüzde 35 artırdı. KRAIBURG TPE, üretim genişlemesini tamamlamak için ek üretim hattıyla birlikte Malezya’daki ofislerini ve deposunu da genişletti.

   Baerlocher Malaysia, Asya, Pasifik Kıyıları ve Orta Doğu’daki plastik endüstrisi için bir başka lider katkı maddesi tedarikçisi olarak pazarda yer alıyor. Ürünlerinin yüzde 90’dan fazlası Endonezya, Bangladeş, Tayland, Vietnam, Filipinler, Orta Doğu, Tayvan, Güney Kore, Pakistan, Sri Lanka, Singapur, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya ihraç eden Baerlocher Malaysia, boru ve profil, pencere, kablo, tel, esnek hortumlar, sentetik deri, döşeme, sert film, ambalaj vb. gibi sert plastikleştirilmiş uygulamalar için Kalsiyum bazlı ve geleneksel bazlı PVC stabilizatörleri üretmektedir.

   CHINAPLAS 2022 Fuarı’nda, Malezya gibi Güneydoğu Asya’daki ülkeler, Malezya’da fabrika işleten birçok lider şirketle temsil edilmeye hazırlanıyor. Chinaplas ile ilgili daha fazla bilgi için www.chinaplasonline.com adresi ziyaret edilebilir.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ