Menemen’de sona doğru

  Menemen’de sona doğru
   Poex

   Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde tüm altyapı inşaat ve tesisat işleri yılın ilk yarısında tamamlanıp çalışmaya hazır hale getirilecek.

   Plastik sektöründe Türkiye’nin tek ihtisas sanayi bölgesi olan ve yaklaşık 5 bin kişilik istihdam oluşturacağı düşünülen Menemen Plastik İhtisas OSB, 2015’e hızlı girdi. Çalışmaların gece gündüz sürdüğü bölgede yeni yatırımlar müteşebbis heyet tarafından olumlu karşılanarak kabul gördü. 2015’e borçsuz girdiklerini ifade eden Menemen Plastik İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, “Deneyimli bir kadroyla bölgemizi en kısa sürede ülke ekonomisine kazandırmak ve katılımcılarımıza en iyi hizmeti sunmak için arı gibi çalışıyoruz. İlk ruhsatı bu ay içinde bölgemizin önemli yatırımcılarından Medusa Plastik’e vereceğiz. Medusa Plastik ve 10’a yakın firma daha birbiri ardına bu yıl inşaatına başlayacak” dedi.

   Türkiye’de bir ilk

   Menemen Plastik İhtisas OSB Yönetim Kurulu Danışmanı Metin Ersan da bölgede temiz su, pis su, yağmur suyu, enerji ve telekomünikasyon, doğalgaz şebekelerinin yanı sıra arıtma suyu geri dönüşüm şebekesi ve özellikle tamamen ayrı bir sistem olarak tesis edilecek yüksek basınçlı yangın suyu şebekesinin de bulunacağını belirtti. Özel bir yangın koruma kararının plastik sanayinin risk analizine bağlı olarak alındığını vurgulayan Ersan, OSB’nin içinde ayrı bir şebeke sistemiyle donatılan Türkiye’nin ilk sanayi bölgesi olacağını, belediyeyle çalışmaların başlatıldığını söyledi.

   Kümelenme başladı

   Ersan, “İhtisas OSB özelliğiyle bölgemizde başından itibaren bir kümelenme oldu. Bu konu önümüzdeki dönemde bir takım desteklerin sağlanmasında öne çıkıyor. Bünyesinde barındıracağı büyük ve orta ölçekli yatırımcılarla oluşturulacak sinerji sayesinde bölgemizin geleceğinden çok umutluyuz. Bölgenin girişi asfaltlandı. İç kesimlerde alt temel malzemelerin serildi” bilgisini verdi.

   Yüzde 90’ı satıldı

   Tamamen plastik sektörüne dahil yatırımların gerçekleşeceği bölgenin faaliyete geçmesiyle ülke ekonomisine yüksek katma değer sağlanacağının altını çizen Esen, “Bölgede katılımcılara arsa satışlarında yüzde 90’a ulaşıldı. Kalan az sayıda parselin satışları da sürüyor. Büyük hız kazandırdığımız altyapı inşaatlarının arzuladığımız güçte olması için tamamlama yatırımları yürüyen işlere paralel olarak süratle gerçekleştiriliyor. Sanayicilerimiz yatırımlarına bir an önce başlamak istiyor” diye konuştu.

   Çevreye duyarlı

   Bölgenin çevreye duyarlı ve doğal olarak çevre problemi olmayan bir sanayi bölgesi olması için enerji ve diğer altyapı sistemlerinde en yeni tekniklerin uygulandığına değinen Salih Esen, gerek üst yapılar, gerek hizmet yapılarıyla son derece gelişmiş bir OSB’yi hayata geçirdiklerini ifade etti

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ