Merinos’tan 200 milyon dolarlık polyester cipsi yatırımı

  Merinos’tan 200 milyon dolarlık polyester cipsi yatırımı
   Poex

   Merinos Halı, tam entegre sisteme geçiş kapsamında 200 milyon dolarlık polyester cips yatırımı yapıyor. 2024’te faaliyete başlayacak tesisin grup cirosuna 400 milyon dolar katkı sağlaması bekleniyor. Öte yandan şirket, bu yıl 7,5 milyar TL’lik ciro hedefliyor.

   Halı sektöründe dünyanın en yüksek kapasitesine sahip olan Merinos Halı, 200 milyon dolarlık polyester cipsi yatırımı yapıyor. Fizibilite çalışmaları yapılan makine parkı ise alınan yatırımın 2024’te faaliyete geçmesi ve grup cirosuna yıllık 400 milyon dolar katkı sağlaması hedefleniyor. Merinos Halı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Erdemoğlu, son aylarda sektörde işlerin yavaşlamasına rağmen kendilerinin yatırımlara devam ettiğine dikkat çekerek, “Yeni bir yatırım kararı daha aldık. ÇED raporu alınan ve inşaat çalışmaları da başlayan polyester cips üretim tesisi kuracağız. Yaklaşık 200 milyon dolarlık bir yatırım. Makineleri aldık. Yaklaşık 1,5-2 yılda kurulumu gerçekleşecek. Bu kurulum gerçekleştiğinde yıllık 300 bin ton üretim kapasitesiyle halının hammaddesi olan polyester cipsi üretimi gerçekleştirmiş olacağız. Bunun çok daha büyük ölçekli yatırımını daha önce diğer şirketimiz olan Sasa Polyester yaptı. Biz oradan tedarik ediyorduk 2-3 senedir. Sonra biz Merinos olarak yatırım kararı aldık.” dedi.

   500 kişiye istihdam sağlayacak

   Şirketin Gaziantep fabrikası içinde konumlanacak tesisin Merinos Halı’nın kendi ihtiyacını karşılayacağını dile getiren Erdemoğlu, “Söz konusu yatırım, şirket cirosuna 400 milyon dolar katkı sağlayacak. 2024 gibi devreye girecek. Böylece merinos çatısı altında polimerden halı üretimine kadar her şey aynı çatı altında olacak. Bu da halı endüstrisinde dünyada bir ilk olacak. Tam entegre bir yapı olacak. Dünyada böyle bir tesis yok. Biz burada da dünyada ilk olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Merinos çatısı altında hali hazırda 5 bin 500 kişi çalışıyor. Yeni yatırım ile birlikte bu rakam 6 bine çıkacak.

   Tek başına dünyadan yüzde 7 pay

   Şirket sadece hammaddeye değil halı üretimi yatırımlarına da devam ediyor. Hem Dinarsu, hem de Merinos fabrikalarına her ay yeni makinelerin geldiğini anlatan Erdemoğlu, “Yeni yatırım ile birlikte dünya makine halısında yüzde 6 olan payımız 2023’ün ilk çeyreğine kadar yüzde 7’ye çıkmış olacak. Şu an halıda yüzde 80’lik kapasite ile çalışıyoruz. Bu oran da iyi ama biz alışık değiliz bu kapasitelere. Hep yüzde 100’ü hedefliyoruz. Daha iyisi olması için sürekli ziyaretlerdeyiz, seyahatlerdeyiz. ABD ve AB pazarını ziyaret ediyoruz. Şu anda orada pazar çok daha kötü durumda.” ifadelerini kullandı.

   Kapasite ikiye katlandı

   Erdemoğlu’nun verdiği bilgilere göre Merinos ile birlikte Dinarsu’nun üretim kapasitesi tafting halıda 100, makine halısında ise 50 milyon metrekare olmak üzere toplamda 150 milyon metrekare. Bu rakamın 2-3 yıl önce 70 milyon metrekare olduğunu hatırlatan Erdemoğlu, aradan geçen sürede kapasitelerini yüzde 100’den fazla artırdıkları bilgisini verdi. Şirket, 2021 yılını 4 milyar TL ciro ile kapatmıştı. Erdemoğlu, bu yıl bu rakamın 7,5 milyar TL hedeflediklerini belirterek, Erdemoğlu Holding cirosunun ise 23 milyar TL’den 50 milyar TL’ye çıkmasını beklediklerini dile getirdi.

    

   Kaynak: Dünya

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ