Metyx Kompozit Macaristan tesislerini genişletiyor

Metyx Kompozit Macaristan tesislerini genişletiyor
Poex

Kompozit malzemeler üreticisi Metyx, Macar Yatırım Teşvik Ajansı (HIPA) ile görüşerek Macaristan’daki üretim tesisini büyütmek üzere yapacağı yatırımlar için Macar hükümetinin finanse edeceği yüzde 50’lik oranda bir teşvik aldı. Gelecek yatırım fonu, önümüzdeki beş yıllık dönemde cam ve karbon kumaş ve kit üretim kapasitesini artırmak üzere kullanılacak.

Metyx, Kapoşvar’daki tesisini 2013 yılında North American Bus Industries (NABI)’den satın aldı. Şu anda 15 bin metrekarelik kapalı ve 67 bin metrekarelik açık alana sahip tesiste planlanan genişleme ve büyüme için yeterli alan bulunuyor.

Budapeşte’de düzenlenen basın toplantısında, bu yatırım anlaşmasının resmi duyurusu Macar Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó ve Kaposvár’ın Budapeşte’deki meclis temsilcisi Attila Gelencsér tarafından yapıldı.

Düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Metyx Grubu Yönetici Ortağı Uğur Üstünel; “Üretim tesisimizi genişletmek ve çalışan sayımızı artırmak için Macar Hükümeti’nden gelen bu önemli yatırım destek paketinden dolayı çok büyük mutluluk duyuyoruz. Büyüme planlarımızı gerçeğe dönüştürmek için HIPA ve diğer Macaristan devlet kurumlarıyla yakın işbirliği yapmayı umuyoruz. Orta Avrupa’da bulunan Metyx Macaristan, AB pazarında büyümeye devam etmemizi ve müşteri taleplerini karşılamamızı sağlamak adına stratejik açıdan çok önemli. Macaristan’daki yerel ve merkezi hükümetin sağladığı bu olumlu destek, Kapoşvar’daki tesisimizin üretim teknolojilerine ve altyapısına daha fazla yatırım yapmamız için büyük motivasyon sağladı” dedi.

Üstünel sözlerine “Kapoşvar’da üretime 2015 yılının Mayıs ayında sadece 15 kişi ile başladık. Bugün Metyx Macaristan 155 kişiye istihdam sağlıyor ve Avrupa çapında hizmet veriyor. Şu anda tesisimizde dört üretim hattı işlemekte olup 2018 yılında 3 üretim hattı daha eklenecek. Yeni yatırımlarla Metyx Macaristan’daki toplam yıllık kapasite kit üretimimizle birlikte teknik kumaşlar için 3 binden 8 bin tona yükselecek. Çalışan sayımızın da bu yılın sonuna kadar 200’e ulaşmasını bekliyoruz ve 2020 yılı sonunda da daha fazla istihdam sağlamayı umuyoruz. Bu büyük teşvik programının bir sonucu olarak, önümüzdeki beş yıl içinde Kaposvar’da 200’den fazla kişiye istihdam sağlar hale geleceğiz. Şu anda dahi Metyx’in Macaristan olarak hükümete olan taahhütlerimizin önünde olduğunu söylebiliriz” diye devam etti.

Metyx Macaristan tarafından üretilen kumaşlar ve kitler, inşaat, marin, otomotiv, ulaşım ve rüzgar enerjisi gibi büyük endüstriyel pazar sektörlerine sunuluyor. ISO 9001 sertifikalı Kaposvár sitesi, önemli rüzgar türbin üreticilerinin tedarik zinciri yeterlilik programlarını tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ