Mühendislik plastikleri sektörünün yeni oyuncusu sahada

  Mühendislik plastikleri sektörünün yeni oyuncusu sahada
   Poex

   İzmir’deki başarılı eğitim faaliyetleriyle adını duyuran Özel Ege Lisesi Kurucu Temsilcisi Yansı Eraslan, sanayi alanındaki ilk tesisini Manisa Turgutlu’daki organize sanayi bölgesinde kurdu. Kuruluşa yönelik düzenlenen törene çok sayıda sektör mensubu ve davetli katıldı.

   Endüstriyel dünyaya merhaba diyen tesisin açılışı sektör temsilcilerini bir araya getirdi.Törene Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Kurumsal İletişim Uzmanı Erol Türker, İzmir Makine Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yansı Eraslan ve Genel Müdür Ekrem Metin Taştan başta olmak üzere sektörün önde gelen isimleri ile çok sayıda davetli katıldı.

   Törende konuşan Erol Türker, tesisin Türkiye ve Ege plastik sanayisi için hayırlı olmasını diledi. Araştırma – geliştirme ve inovasyona önem verilmesi gerektiğini her platformda vurgulamaya çalıştıklarını söyleyen Türker, İzmir Makine Sanayi (İMS)’nin tam da bu alanda çalışacak bir tesis olduğunu ifade etti.

   Yansı Eraslan da öncelikle araştırma-geliştirme faaliyetlerine önem verdiklerini ifade ederek, ülkelerin kalkınmaları ve zenginleşmeleri için hem o toplumun insanlarını iyi yetiştirilmesi, hem de iyi yetişmiş bu insanların üretken olmalarının sağlanması gerektiğini söyledi. Eraslan sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir Makine Sanayi (İMS)’nin yola çıkışı aslında yaklaşık on yıl önce ailemizin zihninde beliren, ‘eğitimden sonra sıradaki yatırımı sanayiye yapma’ planının bir parçası. Diğer yandan eğitim ve bilgiyle iç içe olan bir aile olarak atacağımız sanayi adımının katma değeri yüksek ürünleri içeren ve bilginin çokça kullanıldığı bir iş anlayışını esas almasını planladık. Bu nedenle nadir görülen bir model izledik. Önce Ar-Ge yatırımı yaptık, eş zamanlı olarak üniversitelerle işbirliği yaptık, Teknopark’ta yerimizi aldık ve bu fabrikada laboratuvarlar kurduk. Tüm bu aşamalardan sonra ise üretmeye karar verdik. Hatta henüz hiçbir üretimimiz yokken Türk Patent Enstitüsü’ne çeşitli markalarımız için başvuruda bulunduk. Başka deyişle ‘önce bilgi ve buna bağlı marka girişimi, sonra üretim’ dedik. Umuyorum ki bu vizyonun bir parçası olarak iç pazar kadar dış piyasalara da açılabilir ve Türk markalarını dünyaya tanıtma iddiamızı gerçekleştirebiliriz.”

   Konuşmaların ardından Plastik Sanayicileri Derneği Kurumsal İletişim Müdürü Erol Türker İzmir Makine Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yansı Eraslan’a teşekkür plaketi verdi. Tesisin açılış kurdelesi Eraslan Ailesinin üç neslini temsil eden kadınları tarafından kesildi. Daha sonra sektör temsilcileri ve misafirlerle birlikte fabrika gezisi yapıldı.

   Fonksiyonel mühendislik plastikleri üretiliyor

   İzmir Makine Sanayi – ims polymers, elektrik-elektronik, beyaz eşya, otomotiv, enerji, sağlık, inşaat başta olmak üzere birçok sektör için fonksiyonel mühendislik plastikleri üretmekte. Firma, Ocak 2015 tarihinde üniversite-sanayi işbirliğini geliştirebilmek ve ürün tasarım çalışmalarını yürütebilmek amacıyla Ege Üniversitesi bünyesindeki ideEGE Teknopark binasında bir Ar-Ge ofisinde faaliyete geçirdi. Kuruluşun ilk yılında bir TÜBİTAK ve bir de SANTEZ projesi onaylandı. Bilimsel çalışmalarıyla öne çıkan İzmir Makine Sanayi 18 bin 700 metrekarelik bir arazi içinde 5 bin 600 metrekare kapalı alanda kurulu. Fonksiyonel ve yenilikçi kompozit karışımlar üretmeyi ve bunlardan katma değeri yüksek ürünler geliştirip, üretimde kalite sürekliliğini sağlamayı amaç edinen firma Ar-Ge faaliyetleri sonucu geliştirdiği malzemeleri, uluslararası geçerliliği olan test ve analiz yöntemleri kullanılarak karakterize ettikten sonra seri üretime geçmekte.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ