Mutfak eşyaları ihracatına Türk dizisi etkisi

  Mutfak eşyaları ihracatına Türk dizisi etkisi
   Poex

   Ürün çeşitliliği, kalite ve fiyat avantajıyla rakiplerini geçen Türk ev ve mutfak eşyaları üreticileri Latin Amerika ve Uzak Doğu pazarını radarına aldı. EVSİD Başkanı Burak Önder, sektörün 2017 yılında yüzde 8’lik büyüme kaydettiğini belirtti.

   Bu yıl en az geçen yıl kadar büyüme hedeflediklerini ifade eden Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Burak Önder 2018 yılı hedeflerinin yeni pazarlar keşfederek kg başı ihracat değerini yukarı çıkarmak olduğunu ifade etti.

   Geçen yıl 158 ülkeye ihracat yaptıkları bilgisini veren Önder, Latin Amerika’da Türk dizilerinin çok izlendiğini ülke ihracatı için bunun kullanılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin mutfağı ile ön planda yer aldığını kaydeden EVSİD Başkanı, “Bizim bunu pazarlamamız gerekiyor. Bu tarz konular Türkiye’nin imajını etkiler. Türkiye’de ihracat payımız 1.5, sektör dünya genelindeki ihracattan 2.5 pay alıyor. Ana pazarımız Avrupa Birliği ülkeleri. AB ülkeleri ihracatımızın yüzde 42’sini oluşturuyor. 2. sırada ise Orta Doğu yer alıyor. Bundan sonra alternatif pazarlara yönelmek istiyoruz. Latin Amerika ve Uzak Doğu ilk sırada yer alıyor. Afrika çok derin bir pazar, kullanmamız gerekiyor. 2014 yılından sonra Irak, Suriye, Rusya, Tunus gibi ülkelerde gücümüzü kaybettik.” diye konuştu.

   Birçok alanda olduğu gibi kendi sektörlerinde de tasarımın ön plana çıktığını anlatan Önder, “Çelik tencere ve tava grubu ile birlikte en çok ihracatı plastik ürünlerde yapıyoruz. Tüketicilerin dikkatini artık tasarım ile çekiyoruz” dedi.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ