Naksan’da kapasite yüzde 50’ye ulaştı

  Naksan’da kapasite yüzde 50’ye ulaştı
   Poex

   15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredilen Naksan Holding’te üretim yeniden başladı, banka borçları ötelendi, işçi alacakları da ödendi.

   Naksan Holding Genel Koordinatörü Mahmut Birlik yaptığı açıklamada, plastik ambalajın yanı sıra enerji, tekstil, teknoloji ve lojistik sektörlerinde faaliyet gösteren ve büyük mali krizin içinde olan Naksan Holding’e ait 51 şirketin kanun hükmünde kararname (KHK) uyarınca TMSF’ye devredildiğini anımsattı.

   Bu şirketler arasında en aktif, üretim yapan ve katma değeri yüksek olanlarının Naksan Plastik olduğunu belirten Birlik, göreve geldiklerinde Naksan Plastik’te üretimlerin durmuş olduğunu, tesiste ham madde bile bulunmadığını, Haziran ve Temmuz maaşlarının ödenmediğini anlattı. Birlik, ciddi bir finansal krizin içerisinde olan holdingin, bankalara 4 milyar liranın üzerinde, piyasaya ise yaklaşık 300-400 milyon lira dolayında borcu bulunduğuna dikkati çekti.

   Holdingdeki kötü gidişin 2015 yılında başladığını, kendilerinin göreve geldiği dönemde ise tıkanma noktasına geldiğini vurgulayan Birlik, şunları kaydetti:

   “Geldiğimizin ertesi günü bir banka buraya haciz getirdi. Makineler, araçlar haczedildi. Yani TMSF bu işe el atmamış olsaydı makinelerin çoğu haczedilmiş, kaldırılmış, yediemine teslim edilmiş olurdu. Çıkan KHK gereğince haczedilmezlik kararı çıktı. TMSF banka borçlarını öteledi. Bankalarla görüşmeler yapıldı. Burası kısmen rahatlamış oldu. Şu anda banka borçlarımızın tamamı 2018 başına ötelendi. İşletme sermayesi yoktu. Yani burada hammadde alacak kuruş para yoktu. TMSF’nin gayretiyle bankalarla görüşmeler yapıldı, gayrimenkullerden ipotekler verildi, krediler alındı. Netice itibarıyla burası bir ticari işletme. Devletin buraya bir sermaye aktarması söz konusu değil. İşçi alacakları ödendi. Üretim de başladı.”

   ‘Müşterilerin tamamı kaybedilmişti’

   Naksan Plastik’in günlük 500-600 ton üretim kapasitesine sahip bir tesis olduğuna işaret eden Mahmut Birlik, şu anda yüzde 50 seviyesinde olan üretimi yüzde 70-80’lere taşımayı hedeflediklerini bildirdi.

   Birlik, fabrikada üretilen malın yüzde 30’unun ihracata gittiğine değinerek, “Temmuz ayında üretim durunca, üretimin başlaması Ekim ayını buldu. Bu arada müşterilerin tamamı yeni üreticiler bulmuştu. Bulmak zorundalar zaten. O arada müşterilerimizin tamamını kaybettik. Üretime başlayınca daha önce çalıştığımız müşterilerle tekrar görüştük, onlara satış yapmaya başladık. Tabii ki önceki dönemlerdeki satışları yakalamamız hemen mümkün olmuyor. Şu anda müşterilerimizle ilgili sıkıntımız yok. Amerika, Avrupa’nın tamamı, Afrika ve Ortadoğu, İsrail, Rusya, Ukrayna ve hatta Trinidat Tobago’ya kadar ihracat yapıyoruz. Daha önce 70 olan dış satım yapılan ülke sayısı şu an 35. Önümüzdeki dönemlerde bu artarak devam edecek diye umut ediyoruz.” şeklinde konuştu.

   Grubun yaklaşık 4 bin çalışanı olduğuna değinen Birlik, politika olarak hiç kimseyi işten çıkarmadıklarını hatta önceden işten ayrılanların kıdem tazminatlarını ödemek için planlama yaptıklarına işaret ederek, “Kimseyi mağdur etmedik, etmeyeceğiz. Birinci hedefimiz işçiyi mağdur etmemek. İkincisi buraya para vermiş insanları mağdur etmemek. En son da bankaların kredi borçlarının ödenmesi var.” dedi.

   “Burası üretim yaptığı sürece değerlidir. Aksi takdirde makinesi hurdadır. Biz bu şirketlerde mağduriyetleri gidermek için buradayız. Dışarıda ‘Naksan çok güçlüydü, büyüktü’ şeklinde bir algı var. Tamam ama kimse o içerideki borçları bilmiyordu. Burası çok iyi durumda değildi mali, finansal anlamda çok kötü durumdaydı. Bugün eskiye göre çok çok iyi durumda. Ocak ayından itibaren çalışanlarımıza zam yaptık. Organize sanayi bölgesindeki en yüksek zammı biz verdik. Çalışanın bize yükü çok ağırlaştı ama şu an emekli olduğu takdirde SSK’dan en yüksek maaşla emekli olacak. Daha önceden emekli olduğunda bin 500 lira alacakken bugün neredeyse 4 bin lira maaş alacak.”

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ