Netafim, dört yeni üretim hattı ile kapasitesini artırdı

Netafim, dört yeni üretim hattı ile kapasitesini artırdı
Poex

Adana’da tarım sektörüne yönelik damlama sulama sistemleri üreten Netafim, geçen yılın son çeyreğinde devreye aldığı dört yeni üretim hattı ile kapasitesini artırdı.

Netafim Sulama Sistemleri Genel Müdürü Pınar Parmaksız, yeni üretim hatlarıyla birlikte, mevcut hatları da gelişmiş teknolojiye uyarlayıp hızlandırdıklarını, böylece şirketin yıllık üretim kapasitesinde yüzde 35 civarında artış hedeflediklerini söyledi. Netafim’in 1965 yılında İsrail’in Negev çölündeki Kibbutz Hatzerim’de doğal kaynakların akıllıca kullanılmasını amaçlayarak çiftçiler tarafından kurulan ve geliştirdiği damla sulama teknolojisiyle tarımsal üretimde devrim yaratan bir şirket olduğunu ifade eden Parmaksız, “Bugün hâlâ sürdürülebilir bir gelecek için akıllı sulama çözümlerinde önde gelen Netafim, 110’u aşkın ülkede 29 iştiraki, 17 üretim tesisi, 4 bin 300’ü aşkın çalışanı ile küçük ölçekli çiftçilerden büyük ölçekli tarım üreticilerine kadar hızlı, kolay ve dijital çözümler sunmaya devam ediyor” dedi.

Netafim Türkiye’nin ise 1995 yılında faaliyete geçtiğini, Genel Müdürlük ve üretimin Adana merkezli olduğunu vurgulayan Parmaksız, 60 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren 4 bin metrekarelik üretim tesisi ile ülkenin her bölgesinde çalışanları bulunduğunu anlattı.

Orta Asya’dan sonra hedef pazar Balkanlar

Netafim Türkiye’nin Avrupa ve Orta Asya ülkelerine ihracat yaptığını da kaydeden Parmaksız, “Yoğun olarak Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri’ne ihracat yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu bölgelere yapılan ihracatı artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca Balkan ülkelerindeki aktivitelerimizi de artırmak istiyoruz” bilgisini verdi. Damla sulamanın üreticilerin daha az kaynak ve daha düşük çevre etkisiyle, daha fazla ürün üretmesini sağladığını dile getiren Parmaksız, “Netafim ürünleri, tarım, peyzaj ve madencilik için kapsamlı çözümlerin yanı sıra büyük ölçekli ve anahtar teslimi açık araziler, meyve bahçeleri ve sera projeleri içerir. Damlatıcılardan, sprinklerden, ürün yönetim teknolojilerine (CMT) kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip Netafim, dünyanın daha az kaynak ile daha fazla büyümesine yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

“Yonca ve mısırda başarılı sonuçlar aldık”

Toprak altı damla sulama uygulamalarını geçen yıl ürün gamı bazında çeşitlendirdiklerini, özellikle yonca ve mısırda başarılı sonuçlara ulaştıklarını dile getiren Parmaksız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ürün Yönetim Teknolojileri (CMT) kapsamında arazi otomasyon ve kontrol sistemlerine yönelik dijital arazi yönetimi sistem ürünlerini üreticilerimizle buluşturduk. Netafim olarak temel hedefimiz inovatif teknolojilerle üretimin iyileştirilmesi ve üreticilerin güçlendirilmesi. Bu sebeple sürekli yeni teknolojiler geliştirerek, yeni ürünlerimizle çiftçilerimizin daha iyi sonuçlar almaları için çalışıyoruz.”

Kaynak: Dünya

 

Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ