Ocak ayı plastik ihracatında yüzde 2,7 artış

  Ocak ayı plastik ihracatında yüzde 2,7 artış
   Poex

   2019 yılını ihracatta rekorla tamamlayan kimya sektörünün ihracat performansı yükselmeye devam ediyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre, 2020 yılı Ocak ayında kimya sektörü ihracatı 2019 yılı Ocak ayına göre yüzde 10,6 artışla 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tüm sektörler arasında en fazla ülkeye ihracat yapan sektör olarak da öne çıkan kimya sektörü, Ocak ayında 199 ülke ve bölgeye yaptığı ihracatla birinci oldu. 2019 yılı Ocak ayına göre yüzde 2,73 artış gösteren plastik ve mamulleri ihracatı 484,8 milyon dolar olarak gerçekleşti.

   2019 yılı boyunca gösterdiği başarılı performansla tüm dikkatleri üzerine çeken kimya sektörü, geçen yıl 20,6 milyar dolarlık ihracatla tarihi rekora imza attı. 2019 yılında Türkiye’nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü olan kimya sektörü, 2020 yılı Ocak ayında da aylık bazda en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör oldu.

   Kimya sektörünün Ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörümüz 2019 yılında ihracatta tarihi bir rekor kırarak büyük bir başarıya imza attı. Geçen yılı 20,6 milyar dolarlık ihracatla, otomotiv sektöründen sonra en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör olarak tamamladı. Sektörümüzün stratejik önemi her geçen gün artmaya devam ediyor. Kimya sektörü olarak Türkiye’nin ekonomisine yaptığımız katkının bilincinde olarak var gücümüzle çalışıyoruz. Bu yıl da hedeflerimize ulaşmak için İKMİB olarak yeni projelerimizle ve faaliyetlerimizle ihracatçılarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda, Kimya Teknoloji Merkezi, Uluslararası Kimya Olimpiyatları, Kimya Zirvesi projelerimizi hayata geçireceğiz. Bununla birlikte gerçekleştirmeyi planladığımız 17 milli katılım organizasyonu, 1 sektörel ticaret heyeti, 7 alım heyeti, çalıştaylar, Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği, ödül töreni, Türkiye Tanıtım Grubu (TTG) proje faaliyetleri, fuar ziyaretleri, 6 URGE heyeti organizasyonları ile farklı eğitim, iş birlikleri ve projelerimizle ihracatçılarımızı desteklemeye devam edeceğiz.

   Bu yıl Ocak ayında gerçekleştirdiğimiz 1,7 milyar dolarlık ihracat da hedeflerimize ulaşma noktasındaki çabalarımızın bir göstergesi. Kimya ihracatımız, geçen yılın Ocak ayına göre yüzde 10,6 artış gösterdi. Bununla birlikte Hollanda’ya kimya ihracatımız yüzde 227,2 artış gösterirken, İtalya’ya kimya ihracatımız yüzde 43,5 artış gösterdi. Sektörümüz 2020 yılı Ocak ayında aylık bazda en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör oldu.

   2020 yılı hedefimiz olan 22,5 milyar dolarlık kimya sektörü ihracat hedefimizi aşmak için tüm sektör oyuncularımızla birlik ve beraberlik içinde çalışmaya devam edeceğiz. Önümüzde seçimsiz 4 yılımız var. Bu yılları kimya sektörü adına en verimli şekilde geçirmek için üretime ve ihracata odaklanıyoruz. Kimya sektörümüzün ülkemize sağladığı katma değerin artarak devamını sağlamak, kimyanın stratejik önemini doğru bir şekilde anlatmak ve Türk kimya sektörünün dünya ticaretinden aldığı payı yükseltmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

   Ocak ayında en fazla ihracat yapılan ülke İtalya oldu

   İtalya, Ocak ayında en çok ihracat yapılan ülke oldu. Ocak ayında İtalya’yı takip eden ilk onda yer alan diğer ülkeler ise Hollanda, Almanya, Irak, Belçika, Yunanistan, Mısır, Lübnan, ABD ve İspanya oldu.

   İtalya’ya yapılan kimya ihracatı 2020 yılı Ocak ayında 136 milyon 54 bin dolar olarak gerçekleşti. Ocak ayında İtalya’ya en çok “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler”, “plastikler ve mamulleri”, “organik kimyasallar”, “anorganik kimyasallar”, “kauçuk, kauçuk eşya”, “gübreler” ve “boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları” ihraç edildi.

   Kimya alt sektörlerinde en çok “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler” ihracatı gerçekleştirildi

   Ocak ayında alt sektörlerde mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler ihracatı, 555 milyon 343 bin 282 dolarla kimya ihracatında ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 484 milyon 815 bin 832 dolarlık ihracatla plastikler ve mamulleri yer alırken, anorganik kimyasallar ihracatı 132 milyon 242 bin 402 dolarla üçüncü sırada yer aldı. Anorganik kimyasalları takiben ilk onda yer alan diğer sektörler ise; ‘kauçuk, kauçuk eşya’, ‘uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun’, ‘eczacılık ürünleri’, ‘boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları’, ‘organik kimyasallar’, ‘muhtelif kimyasal maddeler’ ve ‘yıkama müstahzarları’ oldu.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ