Önder: “Domates ihracatını konuşmamak için pazar çeşitliliğini artırmalıyız”

Önder: “Domates ihracatını konuşmamak için pazar çeşitliliğini artırmalıyız”
Poex

Kurulduğu üç yıllık dönemde ihracatta pazar çeşitliliği sağlama hedefiyle 16 farklı ülkede 20 organizasyona imza Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) 2. Olağan Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi.

Genel kurul toplantısında Derneğin kuruluşundan bu yana geçen üç yıllık dönemde değişen zamanla birlikte Dünyanın da hızla değiştiğine dikkat çekerek sözlerine başlayan EVSİD Başkanı Burak Önder; “3 yıl önce Dünyanın en kapitalist ülkelerinden olan ABD’nin sınırlarına ekonomik anlamda çizgi çekeceğini hiçbirimiz düşünemezdik. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkacağını kaç kişi öngörebilirdi. Almanya’nın fabrikalarının Çinlilere satılacağını kaç kişi düşünebilirdi. Tunus’ta, Fas’ta, Ürdün’de serbest ticaret anlaşmamız (STA) olduğu halde bazı ürün kalemlerinin STA dışı tutulacağını kaç kişi bilebilirdi. Dünyanın her yerinde korumacılık hızla artıyor. Biz de EVSİD olarak kurulduğumuz 3 yıldan bu yana değişen dünya şartlarında, ekonomik tedbirlere, savaşlara rağmen pazar çeşitliliği ile birlikte ihracatımızı artırmaya çalıştık” diye konuştu. Önder, “Eğer sektör olarak pazar çeşitliliğini sağlayamazsak, iki yıl önce Rusya ile yaşanan krizin sonucunda sadece domates ihracatının konuşulur olduğunu gördüğümüz üzere, bu duruma düşmemek için pazar çeşitliliğini sağlamamız gerekiyor. Biz de EVSİD olarak pazar çeşitliliğini artırmayı odak noktasına alarak kurulduğumuz günden bugüne 16 farklı ülkede 20 organizasyonu başarıyla tamamladık” dedi.

2018 içerisinde Latin Amerika, Kanada, Dubai ve Avrupa bölgesinde ikili iş görüşmeleri düzenleyecek olan EVSİD, dünyadan zincir mağaza ve ithalatçı firmalarını Türkiye’ye getirerek düzenlediği Turkish Houseware By Invitation Only etkinliğinin üçüncüsünü de 14-17 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirecek.

EVSİD üyelerinin hazır bulunduğu 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, mevcut Başkan Burak Önder’in başkan adaylığındaki tek liste oy birliği ile yeniden göreve seçildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ