Organik atıktan plastik üretildi

  Organik atıktan plastik üretildi
   Poex

   İtalyan bilim insanları sebze atığı yağından ekolojik plastik üretmeyi başardılar. Avrupa’da gıda endüstrileri milyonlarca ton sebze atığı çıkarıyor.

   İtalya, Parma’da yer alan araştırma merkezinde bilim insanları, belli metotları kullanarak protein ve lif yönünden zengin olan fasulye, bezelye ve mercimek gibi sebzeleri işledikten sonra biyo plastiğe dönüştürüyor.

   Çevresel yönden iki artıya sahip olan projede ilk olarak bir atık geri dönüşüme kazandırılmış oluyor ardından da plastik yapımında kullanılan petrol yerine tamamen doğal atıklar tercih ediliyor. Slovenya’da üretilen ve çiçek saksısı olarak kullanılacak ürünler deneysel çalışmalar yürüten bir aile şirketi tarafından hayata geçirildi.

   Konuyu Bokri firmasının sahibi Eva Štraser şu sözlerle anlatıyor: “Malzeme, ev kompostunda biyolojik olarak parçalanabilir. Eğer saksıyı artık kullanmıyorsanız evsel organik mutfak atıklara karıştırın ya da toprağa gömün. 3–4 ay içinde tamamen yok olduğunu göreceksiniz. İlk olarak bin adet örnek ürettik ve olumlu sonuçlar aldık. Şimdi müşterileri bekliyoruz. Hedef kitlemiz ekolojik çiftlikler ve çevreye plastik atık bırakmak istemeyen kişiler.”

   Çevreci saksılar ve biyo plastikten üretilen birçok diğer ürünün paketlemeden taşımacılığa geniş bir alanda kullanılması öngörülüyor.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ