Örgütlenen Denizlili plastikçiler kümeleniyor

  Örgütlenen Denizlili plastikçiler kümeleniyor
   Poex

   Denizli’de plastik ve geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren 55 firma, Denizli Plastik Sanayici ve Geri Dönüşümcü İş İnsanları Derneği (DEPSİAD) adı altında toplandı.

   Dernek Başkanlığına Ömer Özkul getirilirken; Erkan Saygın, Yüksel Tireli, Mehmet Yılmaz ve Zafer Özer yönetim kurulunda yer alan diğer isimler oldu.

   DEPSİAD üyeleri; sektörde Denizli’nin farklı yerlerinde faaliyet gösteren firmaları, kurulması planlanan sanayi sitesine taşıyarak daha sağlıklı üretim koşulları elde etmeyi hedefliyor. DEPSİAD Başkanı Ömer Özkul, derneğin kuruluş amacının geri dönüşüm sektöründeki firmalar arasında birlik ve dayanışmanın sağlanması ile sektörün temel sorunlarına bütüncül çözüm getirmek olduğunu belirtti. Özkul ayrıca kooperatif aracılığıyla bir sanayi sitesi kurarak, geri dönüşümcüden plastik üreticisine kadar sektörün farklı fraksiyonlarını ortak alanda bir araya getirip, firmaların yer ve lisans problemlerini çözmenin ilk hedefleri arasında yer aldığını söyledi.

   Yer arayışı başladı

   Sektörde yer sorunu yaşayan firmaların da olduğunu ifade eden Özkul, bu firmaların Çevre İl Müdürlüğü standartlarına uyum sağlayamadıkları için ağır para cezalarıyla karşılaştıklarını kaydetti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kriterlerini karşılayabilmek için kendi sanayi sitelerini kuracaklarını ifade eden Özkul, nakliye sorunu yaşamamak için şehre yakın bir arazi arayışında olduklarını dile getirdi. Özkul; Denizli Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve Denizli Valiliğinin bu konuda kendilerine destek olmasını istedi.

   Sıfır atık ilkesi ile çevre korunacak

   DEPSİAD Başkanı Ömer Özkul, üyeleri arasında plastik atıkları toplayarak geri dönüşüme kazandıran firmaların yanı sıra ayakkabı tabanından araba tamponuna, tekstil ve gıda ambalajlarından market poşetlerine kadar plastik mamül üreten pek çok firma olduğunu kaydetti. Özkul, plastik atıkları geri dönüşümle yeniden üretime kazandırarak “Sıfır Atık” amacına hizmet edecek çevreci bir kuruluş olduklarını ifade etti. Ömer Özkul ayrıca, “Şu anda geri dönüşüm ve plastik sanayi firmalarımız Denizli’ye dağılmış durumda. Denizli OSB, 1. Sanayi, 2. Sanayi, Bozburun ve Gümüşler’de faaliyet gösteren firmalarımız var. Üyelerimizin bir kısmı plastik atıkları topluyor, bir kısmı yarı mamül hale getiriyor.

   Bazıları da son tüketiciye yönelik mamül üretiyor. Bu doğrultuda kendi sanayi sitemizi kurmamız üretimin daha sağlıklı şartlarda yapılmasını sağlarken birbirini tamamlayan firmaların bir arada üretim yapmasıyla ticari anlamda da ek fayda sağlayacak. Dolayısıyla hem kaliteyi hem de kapasiteyi artıracağız ve geri dönüşüm malzemeleri için de ek uygulama alanları kazanacağız. Ayrıca bünyemizde yer alan firmalarda binlerce insanı istihdam ederek, çevre dostu üretimle Denizli ve Türkiye ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ