Otomotivde ağırlık azaltımı projesi ödül getirdi

  Otomotivde ağırlık azaltımı projesi ödül getirdi
   Poex

   Otomotiv sektöründe ağırlık azaltımı için çelik, alüminyum gibi malzemelerin yerini alan fiber takviyeli plastikler her geçen gün gelişimini sürdürmekte. Kocaeli Üniversitesi doktora öğrencisi Serkan Akpınar’ın da aralarında bulunduğu Formulate ekibi, “5. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması’nda” parça başına 5 dakikadan az üretim süresi sağlayan ve bu özelliği ile seri otomotiv üretimine uygun, özel prepreg reçine sistemleri optimizasyonu konusu ile birincilik ödülüne layık görüldü

   Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından, Ekonomi Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğü’nde gerçekleştirilen 5. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması TÜBİTAK MAM/Tüsside Gebze Yerleşkesi’nde düzenlendi. Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Polimer Bilim ve Teknolojisi doktora öğrencisi Serkan Akpınar’ın da aralarında bulunduğu dört kişiden oluşan Formulate ekibinin Danışmanlığını Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güralp Özkoç yaprken Formulate ekibinin diğer üyelerini Neue Materialien Bayreuth GmbH şirketinden Gökhan Bakış, Mustafa Nevzat İlaç Sanayi’nden Hakan İleri, Almanya Bayreuth Üniversitesi’nden Alper Akşit oluşturdu.

   Otomotiv sektöründe komponent bazlı yenilikçi ürünlerin geliştirilmesi ve tasarım etkinliklerinin yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen yarışmanın birincisi Formulate ekibi adına konuşan ekip lideri Gökhan Bakış otomotiv sektörü için parça başına 5 dakikadan az üretim süresi sağlayan ve bu özelliği ile seri otomotiv üretimine uygun, özel prepreg reçine sistemleri optimize edileceği ve üretileceğini belirtirken sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu malzemeler, otomotiv kompozit malzeme üretiminde direkt olarak kullanılabilecek ve ülke ekonomisine önemli kazanım sağlayacaktır. Proje sonunda elde edilmesi planlanan ürünler, Türk otomotiv kompozit parça üreticilerinin uluslararası pazardaki yeri ciddi oranda artacaktır. Proje, ön deney aşamasında olup, 180°C’de 5 dakikadan az üretime olanak sağlayan bir reçine sistemi elde edilmiştir. Bu sistem, FORMulate projesi kapsaminda fiyat ve performans olarak optimize edilicektir.”

    

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ