PAGEV yasak kararına Fransız kalmadı

  PAGEV yasak kararına Fransız kalmadı
   Poex

   Fransa hükümetinin 2020’den sonra biyobozunur malzemelerden üretilmeyen kullan-at plastik bardak, tabak, çatal, bıçak türü ürünlerin satışına sınırlama getiren 2015-992 numaralı tebliğine PAGEV’den tepki geldi.

   Fransa hükümetinin aldığı karar ile 2020’den itibaren ülke genelinde sadece biyobazlı plastiklerden üretilen veya kompostlanabilir türdeki biyoplastiklerden elde edilen kullan-at tipi ürünler satılabilecek.

   Yeşiller siyasi grubundan EELV Partisi’nin iklim değişikliği ile mücadele çerçevesinde meclise önerdiği ve 2020 yılında yürürlüğe girecek tebliğ ile Türkiye ihracatının yıllık 30 milyon doları bulabilecek kayıplara uğrayabileceğini belirten Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, Fransa’nın yaptığı yıllık 500 milyon dolarlık plastik ithalatından Türk firmalarının işinin etkilenebileceğini bildirdi.

   Tebliğin, kullan-at ürünlerin doğaya atılmasını artırarak çevre kirliliğine sebep olunacağının göz ardı edildiğini belirten Eroğlu, “Tebliğde geçen kompostlama, doğaya attığınızda ürün yok olacak anlamına gelmez. Ancak özel ısı, nem ve ortamda bu biyoplastik ürünler kompostlanmaktdır. Elbette geniş halk kitleleri bunu bilmediğinden daha çok ürünün doğaya atılmasına sebep olunacaktır. Aslında en çevreci ve ekonomik çözüm plastik ürünlerin kaynağında ayrı toplanıp geri dönüştürülmesidir.” ifadelerini kullandı.

   Türkiye’nin de taraf olduğu Gümrük Birliği anlaşması dahilinde Avrupa Birliği’nin kendi içinde birliğini sağlayamadığını vurgulayan Eroğlu, İcra Kurulu üyesi olduğu Avrupa Birliği Plastik Üreticileri Derneği (EUPC) kanalıyla Avrupa Komisyonu’na söz konusu tebliğin uygulanmaması için gerekli girişimleri sürdürdüklerini söyledi.

   Bu tebliğin popülist bir yaklaşımla Fransa’daki seçim gözetilerek ve seçmenleri yanıltıcı bir şeklide çıkarıldığını belirten Yavuz Eroğlu, “Sayın Bakan Segolene ilk başta yasağa karşı iken daha sonra görev süresi bitmeden kişisel popülaritesini artırmak için U dönüşü yaptı. Bu dönüşte Fransa’daki şu anki iç karışıklıklar ve aşırı sağ aday Marie Le Pen karşısında Segolene’nin öne çıkma çabası olarak yorumluyoruz” dedi.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ