Gıda ambalajlarına “biyobozunur” zorunluluğu getirildi

  Gıda ambalajlarına “biyobozunur” zorunluluğu getirildi
   Poex

   Fransa’da biyobozunur malzemelerden üretilmeyen tek kullanımlık plastik gıda ürünlerinin kullanımı yasaklandı.

   Fransa’da tek kullanımlık tabak, bardak, bıçak, çatal gibi ürünlerin biyobazlı plastiklerden üretilen veya kompostlanabilir türdeki biyoplastiklerden imal edilmiş olması şartı getirildi. Yeşiller siyasi grubundan EELV Partisi’nin iklim değişikliği ile mücadele çerçevesinde meclise önerdiği yasa 2020 yılında yürürlüğe girecek.

   Güvenli, hijyenik ve konforlu yaşam biçimini sağlamak üzere hazır gıda ambalajları üreten üreticileri bünyesinde barındıran Avrupa Hazır Gıda Ambalajcıları Derneği Pack2Go’nun Genel Sekreteri Eamonn Bates’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada Fransa’nın kararının Avrupa hukukunu ihlal ettiği belirtilirken Bates, “kararın yeniden gözden geçirilmesi üzere Avrupa Komisyonu’nu Fransa’nın kısıtlama kararına karşı harekete geçmeye çağırıyoruz” dedi.

   Biyobozunur plastiklerin çevreyle dost olduğuna dair kanıtlanmış herhangi bir verinin söz konusu olmadığını belirten Eamonn Bates, tüketicilerin biyobozunur ambalajların kullanım zorunluluğuna tutulmasının farklı sorunlar doğuracağını ifade etti.

   Türkiye plastik sektörünün, kimya ihracatında güçlü bir yeri olduğunu belirten İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Fransa’nın tek kullanımlık plastik ürünlerin satışına kısıtlama getiren tebliğinin plastik ambalaj ihracatının tamamını kapsamadığına dikkat çekerek “2015 yılında Fransa’ya tek kullanımlık plastik ürün ihracatımız 1,7 milyon dolar gibi oldukça düşük bir seviyede gerçekleşti. Dolayısıyla kısa ve orta vadede plastik ihracatımıza olumsuz bir etkisi olmayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

   Fransa’da her yıl 4,73 milyar plastik bardak çöpe atılıyor. Bunların sadece yüzde biri geri dönüştürülüyor.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ