Penti, 1 milyon PET ve 5 ton PA atığını geri dönüştürdü

Penti, 1 milyon PET ve 5 ton PA atığını geri dönüştürdü
Poex

İç giyim markası Penti, tüm dünyada yükselen bir trend olmanın ötesine geçerek bir yaşam şekli haline gelen sürdürülebilirlik vizyonunu bir adım ileriye taşıyarak dünya üzerindeki karbon ayak izini azaltmak üzere büyük bir adım attı. Enerji ve su tasarrufunun yanında her türlü atığın geri dönüşüm ile geleceğe dönüşmesi noktasında çevre bilincini en üst seviyede tutan Penti, Unify işbirliği ile doğada atık halde bulunan 1 milyon adet pet şişeyi ve 5 tondan fazla endüstriyel naylon atığını geri dönüştürdü. Polyester ve poliamid malzemeler yerine ‘repreve’ ipliklerinin kullanıldığı ‘I’M IN’ Değişime Varım ismiyle sunulan koleksiyon; yüzde 45 daha az enerji, yüzde 20 daha az su ve yüzde 30 daha az emisyon katkısı sağlamış oldu.

Küresel yaşam kalitesine yönelik sağladıkları katkıyı inovatif projeler ile güçlendirmeyi, yenilikçi projeleri hayata geçiren, kadının hayatına zenginlik katma misyonunu sürdürmeye I’M IN koleksiyonu ile devam ettiklerini ifade eden Penti Giyim CEO’su Mert Karaibrahimoğlu ‘Bu vizyondan hareketle bu sezon iç giyim, ev giyim, çorap, spor giyim, tüm tayt ürün gruplarını içinde barındıran 54 parçalık, tüketicilerimize her anlamda katma değeri oldukça yüksek bir koleksiyon hazırladık. Birçok özelliği içinde barındıran I’M IN Değişime Varım koleksiyonumuz değişim, dönüşümün hikayesini anlatıyor. Bu koleksiyonda, doğa dostu bir üretim yönetimi ile enerji tasarrufu sağlayarak modadaki sürdürülebilirliğin esasında geleceğin sürdürülebilirliğine yapacağı katkının altını çizmek istiyoruz” dedi.

Üretimden tüketiciye ulaştığı noktaya kadar vurguladığı sürdürülebilirlik vizyonunu sahip olduğu Eco Factory sertifikası ile de taçlandıran Penti, doğaya ve insana zarar vermeyecek ve oluşabilecek tahribatların önüne geçen sıfır atık yönetim şeklini üretim tesisinde de ana prensip olarak benimsiyor. Avrupa’nın en büyük ikinci ince kadın çorabı üreticisi Penti, yıllık 90 milyonun üzerinde çorap üretim kapasitesi ile hizmet veren üretim tesisinde, enerji ve su tasarrufunun yanında her türlü atığın geri dönüşümü ile geleceğe dönüşmesi noktasında çevre bilincini en üst seviyede tutuyor. Geçtiğimiz yaz sezonunda ‘Geleceğe Nefes Aldır’ projesi ile geçiş yaptığı sürdürülebilirlik atağı kapsamında kullanılmış mayo ve bikinileri geri dönüştürmek üzere toplayan Penti, aynı zamanda üretim tesislerinde de her türlü üretim atığını ayrıştırarak tehlikeli, tehlikesiz ve geri dönüştürülebilir atıklar olarak kategorize etti. 2019 yılında önceki yıllara göre atık miktarında azalma sağlayan Penti, geri dönüşüme gönderilen plastik atık miktarında artış elde ederek 58 ton plastik atığı geri dönüşüme gönderdi.

Kurumsal Sürdürülebilirlik kapsamında daha yaşanılabilir bir geleceğe odaklanan Penti, inovatif projeleri hayata geçiren lider marka olma misyonunu sürdürmeye devam ederken önümüzdeki 3 yıllık dönem için hazırlamış olduğu sürdürülebilirlik programında geri dönüştürülmüş ürünlerin yanında, çevreye duyarlı kumaşlardan yapılmış koleksiyonlar ve uzun ömürlü kullanıma uygun özellikte ürünleri de tüketicileri ile buluşturacak.

 

Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ