Petkim 49. yılını kutladı

  Petkim 49. yılını kutladı
   Poex

   SOCAR Türkiye Başkanı ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz: “Petkim, 49 yıllık bir aşk hikâyesidir. Petkim Yarımadası’na yapılan yatırımları gördükçe gurur duyuyoruz. 49 yıl boyunca petrokimya işine gönül vererek Türkiye için oluşturulan bu değeri, geleceğe taşımak herkesin vazifesidir.” dedi.

   Türkiye’nin sanayi devi Petkim, kuruluşunun 49’uncu yıldönümünü SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz ve Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut’un yansı sıra, şirket çalışanları, müşterileri ve tedarikçi firma temsilcileri ile birlikte Petkim Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle kutladı.

   Korkut: “Kardeş ülke Azerbaycan’ın Petkim’e yatırımları ile katma değeri artıran bir kuruluş haline geldik”
   Törene ev sahipliği yapan Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, Türkiye’de yerli üretimin ve istihdamın gururu olarak 49 yıldır faaliyet gösterdiklerini söyledi. SOCAR Türkiye’nin Petkim Yarımadası için çizdiği  “Rafineri–Petrokimya-Enerji–Lojistik Entegrasyonu” vizyonu ile Türkiye’nin en büyük yatırımlarına ev sahipliği yaptıklarını belirten Korkut, “Geçmişe dönüp baktığımızda, Petkim’in hangi zorluklarla bugünlerle getirildiğini unutamayız. Kardeş ülke Azerbaycan’ın Petkim’e olan yatırımları ile başarılarımıza başarı katarak ülkemize olan katma değeri artıran bir kuruluş hâline geldik. Sahip olduğumuz imkânları, iş ortaklarımız için kullanarak hep birlikte büyüyeceğimiz projelere yelken açacağız. Özelleştirmenin ardından her sene 100 milyon dolarlık yatırımlara imza atılan Petkim’de 2014 yılında 115 milyon dolar seviyesinde bir yatırım gerçekleştirilecek. Bu yatırım sayesinde tesislerimizdeki tüm birimlerin performansını maksimize edeceğiz. Üretimi artırarak istihdam ve katma değer oluşturmak istiyoruz.” dedi.
   Sadettin Korkut, hafriyat çalışmalarının yüzde 40’ı tamamlanan STAR Rafinerisi’nin Petkim Yarımadası’na ve Türkiye’ye büyük katkılar sağlayacağına dikkat çekti. Enerji çeşitliliği doğrultusunda Mart ayında ilk adımı atılan Petkim Rüzgâr Enerji Santrali (RES) sayesinde de Petkim’in enerji üretim kapasitesinin yüzde 10 oranında artacağını kaydeden Korkut, şöyle devam etti: “2013 yılını 270 milyon TL brüt ve 49 milyon TL net kâr rakamıyla kapattık. 2012 yılına oranla brüt kârımız yüzde 232 artış gösterdi. Müşteri odaklı bir pazarlama stratejisi izleyerek, finansal kârlılık hedefi ile bu başarıyı yakaladık. Gelecek dönemde iş ortaklarımızla birlikte el ele, kol kola çalışmaya devam edeceğiz. Petrokimya, Türk sanayisinin merkezinde yer alırken, 6 bine yakın KOBİ’yle iş yapmaya ve can suyu olmaya devam ediyoruz. Hedeflerimize doğru ilerlerken verimlilik esaslı yol alıyoruz. İnovasyon ve Ar–Ge çalışmalarımızı sürdürüyor, geçtiğimiz yıl kurduğumuz Petkim Akademi ile yaklaşık yarım asırlık deneyimimizi sektörümüze aktarıyoruz. İnanıyoruz ki SOCAR Türkiye’nin Value–Site 2023 vizyonu ile Petkim, 2023 yılında pazar payını yüzde 40’a ulaştıracak.”

   Yavuz: “49 yıl boyunca petrokimya işine gönül koyarak Türkiye için oluşturulan bu değeri, geleceğe taşımak herkesin vazifesidir”

   SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz da Petkim’in 49 yıllık bir aşk hikâyesi olduğunu, İzmit-Yarımca’daki tesisin bugün olmamasının içlerini acıttığını söyledi. Buna karşılık Aliağa’da yapılan yatırımları gördükçe gurur duyduklarını dile getireren Yavuz, “49 yıl boyunca petrokimya işine gönül vererek Türkiye için oluşturulan bu değeri, geleceğe taşımak herkesin vazifesidir” dedi . Kenan Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Petkim’in 50’nci kuruluş yıldönümü olan 2015 yılında, ara malı üretiminin petrokimya, sanayi ve rafineride ne anlama geldiğini çok geniş bir şekilde anlatabilmek amacıyla şimdiden çalışmalarımıza başladık. Bugün biliyoruz ki ara malı üretmeden sanayileşme tamamlanamaz. Hammaddesi olmayan bir ülkenin yapması gereken ilk şey, ara malı üretimini ülke sınırları içinde konuşlandırmaktır. Aksi takdirde hem hammaddemizi hem ara malımızı ithâl ederek sürdürülebilir bir kalkınmadan bahsedemeyiz. Bu çerçevede SOCAR Türkiye olarak 2,5 milyar dolarlık bir yatırımla Petkim’in özelleştirilmesinde yer aldık. Petkim’e her yıl yaptığımız en az 100 milyon dolarlık yatırıma ek olarak Petkim Yarımadası’na 2018 yılına kadar 7 milyar dolarlık bir yatırım yapılacak. 1980’li, 1990’lı yıllarda milyar dolardan bahsetmek kolay değildi. 80’lerden bugüne pahalılaşan enerji, zorlaşan iş gücü ve daha rekabetçi bir piyasayla karşı karşıyayız.  Bugün açık bir ekonomisi olan Türkiye, tek üreticiyle petrokimyanın yüzde 80’inin, rafinaj ürünlerinin yarısını ithal ediyor.”

   Petkim Yarımadası’nda devam eden yatırımlar hakkında bilgiler de veren Kenan Yavuz, SOCAR Türkiye olarak 2011 yılında Petkim Yarımadası’nda atılan STAR Rafinerisi’nin temelini 2017 yılında devreye alacaklarını anımsattı. Finansman maliyeti ile birlikte 5.7 Milyar Dolara mal olacak yatırımın, Petkim ve petrokimyanın ayakta kalmasını sağlayacağını, Türkiye’nin cari açığını ise her yıl 2.5 Milyar Dolar azaltacağına işaret eden Yavuz, şöyle devam etti: “Petkim Konteyner Limanı ile 1,5 Milyon TEU’luk kapasiteye ulaşacağız. Yeni nesil gemiler bu limana yanaşacak ve Ege Bölgesi’ndeki lojistik faaliyet hızlanacak. Gelecek yıl, limanımıza ek olarak yenilenebilir enerji kaynağımız olacak olan Petkim RES’i de ülkemize kazandırmış olacağız. Petkim Yarımadası’ndaki 9,5 milyar dolarlık yatırıma ek olarak Türkiye – Azerbaycan ortaklığında 10 milyar dolarlık Trans Anadolu doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) inşa edilecek. 1923-2003 yılları ülkemize 14,9 Milyar Dolarlık doğrudan yabancı yatırım yapılmıştı. 2018 yılında SOCAR Türkiye olarak biz 20 Milyar Dolara varan bir yatırıma imza atmış olacağız.  Bu yatırımlar aynı zamanda Türkiye–Azerbaycan dostluğunun ve stratejik ortaklığının bir yansımasıdır. Türk milletinin birbirinden uzak kalan iki ayrı kolunun, duygusal yapısını korumasının yanı sıra ekonomik anlamda da bir araya gelmesine vesile oluyoruz.”

   Eski genel müdürlerle birlikte 49’uncu yaş günü pastası

   Petkim’in 49’uncu yaş günü dolayısıyla gerçekleştirilen kutlamalar, İzmit Yarımca Tesisleri’ndeki ilk yıllara tanıklık eden emekli çalışanların hatıralarının yer aldığı film ile başladı. Ege Üniversitesi Konservatuarı öğrencilerinden oluşan koronun Türk ve Batı enstrümanları ile “Doğudan Batıya Konseri” sonrasında eski genel müdürlerle birlikte 49’uncu yaş günü pastası kesildi.

   Toplam Ciro, Ciro Artışı, Sadık Müşteri kategorilerinde ödüller dağıtıldı

   Petkim’de gerçekleştirilen törende Petkim müşterileri arasında “En Fazla Ciroya Sahip Sanayici” , “Ciro Bazında Satışlarını Önceki Yıla Göre En Fazla Arttıran Kuruluş” , “Uzun Yıllardır Birlikte Çalışılan Müşteri”, “Yenilikçi Çözümlerle Piyasaya En Çok Yeni Ürün Sunan Müşteri” ve “Azerbaycan Pazarında İş Hacmimizi Büyüten Müşteri” kategorilerinde plaketler verildi. Ödül alan firmalar şu şekilde oluştu:

   2013 Yılında En Fazla Ciroya Sahip Sanayici:

   • SASA Polyester Sanayi A.Ş.
   • Naksan Plastik ve Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.

   2013 Yılında Ciro Bazında Satışlarını Önceki Yıla Göre En Fazla Arttıran Kuruluş:

   • Artenius Turkpet Kimyevi Maddeler Sanayi A.Ş.
   • Polibak Plastik Film Sanayi ve Ticaret A.Ş.
   • Esen Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

   Uzun Yıllardır Birlikte Çalışılan Müşteri:

   • Vatan Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
   • Boytek Reçine Boya ve Kimya Sanayi Ticaret A.Ş.
   • Sarten Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.

   Yenilikçi Çözümlerle Piyasaya En Çok Yeni Ürün Sunan Müşteri:

   • Sepaş Plastik A.Ş.

   2013 Yılında Azerbaycan Pazarında İş Hacmini Büyüten Müşteri:

   •  Salyan Plastik Kutle Emali ASC
   •  Azboru
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ