Petkim, PTA’da kapasite artırdı

  Petkim, PTA’da kapasite artırdı
   Poex

   Petkim, 50. yılında yeni bir yatırımı daha devreye aldı. Tekstil ve PET ambalaj üretimine hammadde sağlayan PTA (Saf Tereftalik Asit) fabrikasında 50 milyon dolarlık yatırım tamamlandı. Fabrikanın kapasitesi yıllık 70 bin tondan 105 bin ton ulaştı.

   İzmir Aliağa’daki Petkim tesislerinde gerçekleşen törene Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi katıldı. Bakan Zeybekçi, tam bağımsız bir ekonomi olacaksak sanayide, ara malında bu tür yatırımlara devam edilmesi gerektiğini söyledi. Zeybekçi, şöyle devam etti: “Hammaddede enerjide geleceğimizi garanti altına almak zorundayız. Türkiye gibi geleceğin parlayan yıldızı olacak bir ülkeye, 20 milyar dolarlık yatırımın gelmesini çok önemsiyorum. Ülkemize yabancı sermaye girişi artarak devam ediyor. Çünkü bu coğrafyanın tercihi Türkiye’dir. Türkiye’nin bahtı da, kaderi de, ufku da açıktır.” Bakan Zeybekçi, sözlerini “Bu yatırımı gerçekleştiren SOCAR’a, Petkim ailesine teşekkür ediyorum. Bunun gibi tesislerden Türkiye’ye 3-4 tane gerek.” diyerek tamamladı.

   Törende yeni yatırım hakkında bilgi veren Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, açılış yapılan fabrika ile PET şişe başta olmak üzere polyester elyaf, film, elektriksel yalıtım malzemeleri ve kimyasal yapıştırıcılar gibi birçok ürün grubunda vazgeçilmez bir hammadde üreticisi konumunda olduklarını söyledi. Fabrikada gerçekleştirilen yüzde 50’lik kapasite artışının yıllık üretimi 70 bin tondan 105 bin tona yükselttiğini belirten Korkut, “50 milyon dolar yatırımla ortaya çıkan kapasite artışımız sonrası PTA ürünümüzde yurt içindeki pazar payımız yükselecek, ithalata giden dövizimiz ülkemizde kalacak.” dedi.

   5 PTA Fabrikası daha lazım

   Tekstilin uluslararası rekabette Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri olduğunu ancak hammadde açısından dışarı bağımlı hale geldiğini vurgulayan Sadettin Korkut, “2014 itibarı ile ülkemizin PTA ithalatı yılda 500 bin tona yaklaştı. Türkiye’nin, Petkim PTA fabrikası gibi en az 5 fabrikaya daha ihtiyacı var. PTA ürünü en çok cari açık verdiğimiz ürünlerden biri. Artık daha büyük yeni PTA kapasitelerini konuşmamız ve gerçekleştirmemiz gerekiyor.” dedi.

    

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ